Европейската комисия представи нов пакет от мерки на стойност 500 млн. евро, с които ще бъде оказана помощ на фермерите, които в момента продължават да изпитват затруднения заради срива на цените на млечните продукти.
Припомняме, че след отпадането на млечните квоти на Стария континент производството на мляко расте в условията на спадащи изкупни цени, а това се случва на фона на руското ембарго, което скоро беше удължено до края на 2017 година.
Помощта се отпуска в условията на значителен натиск върху бюджета, отбеляза еврокомисарят по земеделие Фил Хоган, който представи мерките пред Съвета на министрите на земеделието от ЕС, се казва в съобщение на ЕК.
Новият пакет от мерки включва три основни елемента:
- Схема, която да стимулира редукцията на производството на мляко на стойност 150 млн. евро;
- Помощ от 350 млн. евро в допълнение на помощта от страните членки, които е възможно да бъдат удвоени на национално ниво;
- Технически мерки, които да осигурят гъвкавост на сектора.
Детайлите по подпомагането ще бъдат уточнени следващата седмица при консултации с експерти от страните членки.
Договорената днес помощ идва в допълнение на вече отпуснати 500 млн. евро за сектора през септември миналата година, се уточнява в съобщението.
България ще получи 5,8 млн. евро за подпомагане в сектор „Мляко“ от Европейската комисия, съобщи по-късно българското агроминистерство.
През септември миналата година страната е получила помощ от 6 млн. евро, заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред журналисти в Брюксел.
„България получава 1,6% от финансовия пакет, а произвеждаме 0,33 % от млякото в ЕС”, допълни министърът, цитирана от пресцентъра на министерството. Тя потвърди, че предстои да бъде решено как ще бъдат разпределени средства.
„ЕК ще инициира законодателни изменения, които са планирани да приключат през септември. След това всяка страна-членка ще може да нотифицира националните схеми, по които ще бъдат разпределени средствата”, обясни тя и допълни, че разпределението на помощта ще бъде обсъдено с фермерите.