Главният икономист на Английската централна банка (АЦБ) подкрепя подход, включващ "парен чук" за стабилизиране на икономиката след Brexit, след като призна, че безработицата може да се повиши, съобщава ВВС.
В свое изказване Анди Холдейн подкрепи облекчаването на паричната политика. Той каза, че то трябва да бъде „въведено своевременно, но и със сила“, добавяйки, че „под своевременно имам предвид следващия месец“.
Вчера банката запази основния си лихвен процент без промяна на равнище от 0,5% - ниво, поддържано от март 2009 г. насам.
В протокола от срещата на Комисията по парична политика, на която е член Холдейн, се казва: „Повечето членове на комисията очакват паричната политика да бъде разхлабена през август. Точният размер и характер на стимулиращите мерки ще бъдат определени при прогнозите и доклада за инфлацията през август“.
На 30 юни Холдейн каза, че има доказателства, че компаниите забавят както наемането на нови хора, така и инвестициите. Тогава той заяви: „Няма усещане за драстично орязване, но има силно усещане за леки съкращения“.
Той призна и че има риск нивото на безработицата „може би“ да се увеличи.
Коментирайки нуждата от действия за стабилизиране на икономиката, Холдейн заяви днес: „Казано иначе, по-скоро бих поел риска да взема парен чук, за да разбия орехче, отколкото да взема миниатюрно геоложко чукче, за да си изкопая тунел от затвора, както направи Анди в „Изкуплението Шоушенк“. И да, знам, че Анди в крайна сметка избяга, но му отне 20 години. Комисията за парична политика няма този „лукс“.
Спадът на паунда спрямо долара може да осигури стимули за британския износ и да помогне да се подкрепи инфлацията, за да постигне и дори задмине целта на АЦБ от 2%, смята още Холдейн.
Той подчерта, че Brexit няма да повтори финансовата криза. Според него „ситуацията днес е много по-различна. Британската банкова система, от гледна точка на мащаба, е по-добре капитализирана и по-ликвидна оттогава“.