Няма "значително забавяне" на одобрението на исканите от кредиторите реформи в Гърция, а има някои "предизвикателства". Това заявява високопоставен европейски чиновник, пред гръцката агенция Ana Mpa.
Неговият коментар е свързан с опасения в Гърция, че правителството се бави с изпълнението на програмата и това ще доведе до блокиране на следващите парични траншове. В Брюксел смятат, че все още е твърде рано да се твърди, че има опасност кредиторите да не позволят отпускането на 2,8 млрд. евро, планирано за септември.
Все пак европейските кредитори очакват от Атина ускоряване на работата в някои насоки - създаването на нов приватизационен фонд, формирането на управлението му и определянето на органа, който ще го надзирава. Според официалната програма Гърция този път няма да е тема за дискусия по време на предстоящите заседание на Еврогрупата (на 11 юли) и на Съвета на финансовите министри (на 12 юли).
"Не планираме да обсъждаме Гърция преди септември", казва още източникът на Ana Mpa.
Разговорите на финансовите министри от еврозоната и от ЕС ще се въртят около фискалната ситуация в Испания и Португалия, както и около икономиката на еврозоната като цяло. Обсъдени ще бъдат и перспективите пред икономическото развитие на общността след напускането на Великобритания.
Междувременно социалният министър на Гърция Йоргос Катругалос заяви, че в момента не се обсъжда искане на кредиторите за намаляването на минималните пенсии и заплати в страната. От 1 юни бяха актуализирани изискванията за получаване на втора пенсия за солидарност (EKAS) и част от пенсионерите вече получават по-малко пари, но основните пенсии в страната не са променени.
"Премахването на EKAS беше лошо, но нямаше начин да го избегнем", каза Катругалос, цитиран от "Прототема".
Министърът обаче изтъкна, че този път правителството не е намалило размера на основната пенсия и дори хората, които са загубили втората си пенсия, са запазили 80% от доходите си.
От началото на кризата в страната пенсиите са били намалявани на 11 пъти.