Комисията по финансова стабилност на Английската централна банка оправда очакванията и понижи антицикличния капиталов буфер от 0,5% до 0% за британските експозиции на банките, съобщи комисията в шестмесечния си доклад, публикуван днес. Решението влиза в сила незабавно.
Банката очаква това ниво на буфера да се запази поне до юни 2017 г.
„Решението на комисията ще понижи регулаторните капиталови буфери с 5,7 млрд. паунда, което ще повиши капацитета на банките да кредитират британските домакинства и бизнеси с до 150 млрд. паунда“, пише в изявлението на регулатора.
„Комисията по финансова стабилност приветства обявлението на АЦБ, че ще продължи да предлага дългосрочни репо операции всяка седмица до края на септември 2016 г. Това е предпазна мярка, която да осигури допълнителна гъвкавост за гарантиране на ликвидността, допълнително подкрепяйки възможността на компаниите да прибягват до своите собствени буфери“, се казва още в текста.
Комисията остава в готовност да предприеме допълнителни действия, ако е необходимо да се подкрепи финансовата стабилност в Обединеното кралство
Управителят на централната банка Марк Карни ще има пресконференция в 13:00 часа българско време.
Междувременно британският паунд поевтиня във вторник и се доближи до 31-годишното дъно, достигнато непосредствено след гласуването. Към 12:55 часа българско време паундът се търгува на ниво 1,3152 долара.
Резултатите от референдума на 23 юни, при който близо 52% от британците подкрепиха излизане от Европейския съюз, шокираха пазарите и създадоха политически вакуум в Обединеното кралство, в който Марк Карни се превърна в крепител на стабилността. След като сигнализира за възможно понижение на лихвените проценти и обеща финансова помощ за банките, миналата седмица Карни увери, че АЦБ е готова да предостави допълнителна подкрепа в средата на повишена несигурност и влошаващи се икономически перспективи.
Мерките на централната банка ще допълнят по-мащабния план за насърчаване на икономическата стабилност в среда на несигурност. Министърът на финансите Джордж Озбърн сигнализира, че бюджетен излишък през 2020 г. вече не влиза в плановете му, както и че планира да намали корпоративния данък до под 15%.
Комисията посочва няколко канала, по които референдумът от 23 юни може да увеличи рисковете за финансовата стабилност. Един от тях е финансирането на дефицита по текущата сметка, което разчита на продължаващи значителни потоци от капитали и преки чуждестранни инвестиции.
Пазарът на бизнес имоти, който отчиташе стабилни притоци на капитали, също може да бъде засегнат.
Потенциалните ефекти от вота в подкрепа на Brexit може да има заради високата задлъжнялост на британските домакинства, които са чувствителни към висока безработица.
Потиснатият икономически растеж на глобално ниво, включително и в еврозоната е друга света, която Brexit може да усложни чрез по-дълъг период на несигурност. Освен това нестабилните елементи от функционирането на финансовите пазари ще бъдат изправени пред изпитание в периода на повишена пазарна активност и волатилност, посочват членовете на комисията.