fallback

ТЕЦ на въглища в ЕС са отговорни за почти 23 хил. преждевременни смъртни случая

България и Румъния са сред най-големите замърсители

10:46 | 05.07.16 г.
ТЕЦ на въглища в ЕС са отговорни за почти 23 хил. преждевременни смъртни случая

Близо 23 хил. смъртни случая годишно в Европейския съюз (ЕС) се дължат на замърсяването от топлоелектроцентралите (ТЕЦ) на въглища. България и Румъния са сред най-големите замърсители. Данните, цитирани от Франс прес, се съдържат в доклад на четири неправителствени организации, които настояват за възможно най-бързо затваряне на тези централи, предава БТА.

Проучването, озаглавено "Черният облак на Европа: как страните, използващи въглища, разболяват своите съседи", анализира отражението върху здравето през 2013 г. на европейските ТЕЦ, за които има достатъчно данни. Анализът обхваща 257 съоръжения от общо 280.

Въглищата са били причина за 18 процента от парниковите газове в ЕС през 2014 г. Емисиите от електроцентралите на въглища са довели до преждевременната смърт на 22 900 души през 2013 г., както и до хиляди случаи на сърдечно-съдови заболявания, бронхити и ракови заболявания.

"Трийсет ТЕЦ-а са в основата на над половината от преждевременно настъпилите смъртни случаи в ЕС в резултат на употребата на въглища", посочва се в доклада на четирите организации - World Wide Fund for Nature – WWF, Climate Action Network, Heal и Sandbag.

Здравните разходи заради заболявания, свързани с употребата на въглища, са били между 32,4 и 62,3 млрд. евро през 2013 г., изтъкват авторите на проучването. Това опровергава мита, според който въглищата са евтин източник на енергия, подчертава Ан Стауфър, заместник-директор на Heal.

Петте страни, най-засегнати от въглищното замърсяване от своите съседи, плюс собствените им централи, са Германия (3 630 преждевременни смъртни случаи), Италия (1 610), Франция (1 380), Гърция (1 050) и Унгария (700).

Петте страни, чиито ТЕЦ-ове на въглища са причинили най-много смъртни случаи извън собствените им граници, са Полша (4 690 преждевременни смъртни случаи в чужбина), Германия (2 490), Румъния (1 660), България (1 390) и Великобритания (1 350).

Фините прахови частици са най-токсичната съставка от въглищното замърсяване и причиняват смъртта на около 19 хил. души - 83 процента от общия брой. Тези частици с диаметър под 2,5 микрона проникват дълбоко в дихателната система и кръвта.

Те могат да се разпространяват далеч от източника, на стотици километри, изтъква докладът, като уточнява, бе през 2013 г. са регистрирани близо 12 хил. нови случая на бронхити.

Що се отнася до живака, произвеждан при изгарянето на въглищата, той "уврежда нервната система на хиляди човешки ембриона в Европа всяка година", подчертава се в документа.

Замърсяването на въздуха е причина за милиони смъртни случая в света и глобалното затопляне ще изостри проблема, подчертава Роберто Бертолини, представител на Световната здравна организация (СЗО) в ЕС.

Международната общност се ангажира през декември в Париж да ограничи температурното увеличение до 2°С и дори до 1,5°С спрямо прединдустриалното равнище.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:24 | 04.09.22 г.
fallback