Шотландският парламент може да попречи на излизане на Великобритания от Европейския съюз. Това заяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън пред BBC.
Tя заяви, че ще поиска шотландският парламент да не даде законодателно съгласие за излизане на Великобритания от ЕС.
Шотландците гласуваха против Brexit на референдума в четвъртък и първият министър търси начини да не допусне излизане на страната от съюза, отбелязва АP. Нейната Национална партия няма абсолютно мнозинство в шотландския парламент въпреки голямата популярност, която партията дължи на искането си за независимост.
Според Никола Стърджън съгласието на шотландския парламент ще е необходимо на Великобритания, за да напусне ЕС, a тя смята, че такова няма да бъде даден. Въпреки това тя признава, че английското правителство вероятно ще отстоява твърде различна позиция по въпроса.
"Предизвикателството за мен като първи министър в момента е да реша кой е най-добрият начин да защитя шотландските интереси, как да се опитам да предотвратя да бъдем изведени от ЕС против волята ни, с всички тежки и болезнени последствия, които това включва", заяви тя в шоуто на Андрю Мар по BBC. "Предизвикателството за мен, и моя отговорност като първи министър, е да се опитам да преговарям, за да защитя интересите на Шотландия", добави тя. Стърджън уточни, че ще разговаря с лидери в Брюксел през идните дни.
Същевременно Стърджън смята, че втори референдум за независимостта на страната ѝ е „много вероятен“. По думите ѝ Обединеното кралство, за което съгражданите ѝ са гласували през 2014 г., вече не съществува. При първия референдум за независимомстта на Шотландия през септември 2014 г. повечето нейни съграждани се изказаха за оставане в рамките на Великобритания.
„Това няма да е повторение на референдума от 2014 г.“, заяви Стърджън. „Контекстът и обстоятелствата се промениха драматично“.
По време на вота за Brexit в четвъртък 51,9 на сто от всички британци се изказаха за напускане на ЕС. При това гражданите в Шотландия обаче ясно показаха с мнозинство от 62 на сто, че желаят да останат част от ЕС.
Мисля, че шотландците ще сметнат за неприемливо, ако британското правителство им откаже произвеждането на нов референдум, заяви Стърджън. "Бих посъветвала всеки бъдещ британски премиер да не заема тази позиция", добави тя. Първият министър на Шотландия поиска и да участва в преговорите за Брекзита в Брюксел. "Ще има много болезнени за Великобритания последствия. Искам да се опитам да защитя Шотландия от тях", заяви тя. "Ние не искаме да излизаме от ЕС, за да се връщаме след това", добави Стърджън.