За изграждане на бариера срещу евроскептицизма и крайнодесните настроения се обяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, цитиран от Ana Mpa.
Самият той беше обвиняван, че подклажда настроения срещу Европейския съюз (ЕС) при идването си на власт в началото на 2015 г. През лятото на миналата година Ципрас дори поиска мнението на своите съграждани дали да продължи преговорите по спасителната програма с ЕС на референдум.
Гръцкият премиер реши да не се съобрази с решението на гърците и подписа новата спасителна програма, макар и повтаряйки, че ЕС трябва да се промени и да се сложи край на безкрайните икономии не само за Гърция, а и за другите страни в общността.
Днес Алексис Ципрас продължава да настоява за дълбоки промени в ЕС. След като британците подкрепиха излизането си от блока, той коментира, че проектът за европейска интеграция е получил сериозен удар.
"Решението на британците трябва да бъде уважено, но то потвърждава дълбоката политическа криза, кризата на идентичността и кризата на европейските стратегии", коментира гръцкият премиер.
За него резултатът от референдума трябва да бъде като аларма за събуждане за тези, които се "движат във вакуум или той ще определи началото на много опасен и хлъзгав път за хората".
Затова и Европа се нуждае от промяна на курса, от дълбоки демократични и прогресивни промени. "Нужна ни е нова визия и ново начало на обединена Европа. Не на по-малко Европа, а на по-добра Европа", заяви Ципрас.
Темата за допитването във Великобритания можете да следите тук