Английската централна банка (Bank of England) обяви, че ще предприеме всички необходими стъпки, за да гарантира финансовата стабилност на Великобритания в резултат на вота на референдума, който подкрепи излизането на страната от Европейския съюз (ЕС).
Това се посочва в изявление на централната банка на Острова, цитирано от АП.
Институцията подчертава, че наблюдава внимателно ситуацията. Сформиран е и специален комитет, който работи в тясно сътрудничество с Министерството на финансите на Великобритания, други национални институции и чуждестранни централни банки.
Гуверньорът на АЦБ Марк Карни заяви, че банката „няма да се поколебае“ да стабилизира пазарите. По думите му банката е готова да осигури допълнително над 250 млрд. паунда за банките.
„Ще отнеме известно време Великобритания да установи нова връзка с Европа и останалия свят. Затова може да се очаква известна пазарна и икономическа волатилност в този процес, но ние сме добре подготвени за това. Финансовото министерство и Английската централна банка разработихме подробен план. АЦБ няма да се поколебае да предприеме допълнителни мерки, ако са необходими, докато пазарите се приспособяват“, заяви Карни, цитиран от The Guardian.
Резултатите от референдума на Острова изпратиха лирата до най-слабото й ниво спрямо долара от повече от 30 години, а фондовите пазари по света отбелязват силни спадове.
След волатилната търговия в Япония, която прекъсва на няколко пъти, някои анализатори изразиха опасенията си колко ще може да продължи сесията на британската фондова борса.
Според различни анализи, включително и на АЦБ, британският паунд може да изгуби и 20 на сто от стойността си заради изхода от референдума. Това би било равносилно на загубите от т.нар. “черна сряда” от 1992 г., когато Великобритания отпадна на Европейския механизъм за валутните курсове, както и на загубите от времето на световната финансова криза през 2008 г.
Откакто в началото на 70-те години на миналия век бяха въведени плаващи валутни курсове, британският паунд рядко е падал под нивото от 1,40 долара, отбелязва информационната агенция.
Какво каза Марк Карни - вижте във видеото на Bloomberg