fallback

Greexit, Alxit и Barxit - три пъти "сбогом" на Европа

Евентуален Brexit няма да е първото ампутиране на територия от Евросъюза и предшествалите го организации

19:21 | 21.06.16 г. 7

Великобритания решава в четвъртък дали ще стане първата страна, която излиза от Европейския съюз.

В действителност обаче евентуален Brexit (излизане на Великобритания от ЕС) няма да е първото ампутиране на територия от ЕС - в миналото Алжир, Гренландия и островчето Сен Бартелеми вече напуснаха, доброволно или не, Европейския съюз и предшествалите го организации, показва справка на AFP.

При създаването на Европейската икономическа общност (ЕИО) през 1957 г. Алжир е френски департамент и е присъединен към ЕИО, но де факто я напуска, когато става независим през 1962 г.

Години наред обаче Алжир се възползва от известна неяснота в отношенията си с Европа и получава почти неограничен достъп до европейския пазар. Едва през 2005 г. ЕС и Алжир подписват споразумение за асоцииране, за да придадат официален вид на отношенията си.

Най-големият остров на света Гренландия, с население 56 хил. души, е част от Дания при влизането й в ЕИО през 1973 г. Обаче след като получават разширена автономия от Копенхаген, властите в гренландската столица Нуук организират на 23 февруари 1982 г. референдум за мястото на територията в ЕИО.

Привържениците на напускането печелят с 53 процента от гласовете, възползвайки се от силните антиевропейски настроения, подхранени от проблеми с прекалено големите обеми риболов от ЕИО във водите на Гренландия.

Излизането от ЕИО влиза в сила на 1 февруари 1985 г. Гренландия обаче официално все още е част от отвъдморските страни и територии на ЕС и запазва правото си на достъп до някои европейски фондове съгласно споразумението за партньорство между ЕС и Гренландия.

Вулканичното островче Сен Бартелеми във Френските Антили дълго време е имало статут на община във френския департамент Гваделупа, от който го разделят само 250 км, и следователно е бил част от ЕС.

На 15 юли 2007 г. поради законово изменение във Франция, заедно със съседния остров Сен Мартен, Сен Бартелеми става отвъдморски район, а на 1 януари 2012 г. - отвъдморска страна и територия.

Следователно Сен Бартелеми вече не е част от ЕС, за разлика от Сен Мартен. Така Старият континент губи 25-те квадратни километра площ на това островче. Жителите му обаче са френски граждани и остават граждани на ЕС. Те впрочем продължават да използват еврото като своя валута благодарение на сключени споразумения.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:21 | 07.09.22 г.
fallback