За различни методи за фалшифициране на млечните продукти предупреждава руската агенция за ветеринарен и фитосанитарен контрол – Россельхознадзор, на своя сайт. От публикацията става ясно, че проблем и за руския пазар се оказват добавените растителни мазнини – палмово, соево или кокосово масло.
С цел увеличаване на печалбите производителите разреждат млякото с вода, добавят нишесте, сода и дори гипс, предупреждават още руските санитарни власти. По този начин обаче се намалява и хранителната стойност на продуктите. Отделен е въпросът доколко безопасни за здравето са млечните храни с „добавките“.
Фалшивите млечни продукти на пазара се отразяват и върху развитието на нормалната конкуренция и добросъвестните производители се оказват в неизгодна позиция, е записано още в анализа.
Проверката е показала например, че в сметаната се влага вода, нискокачествени млечни компоненти, стабилизатори и вкусови добавки. При сирената също има добавена вода, растителни мазнини или нарушения в режима на съзряване на продукта.
Фалшивото прясно мляко най-често се произвежда от сухо мляко с добавени допълнително мазнини. Има случаи на "подмяна" на един вид мляко с друг - особено при козе мляко, чиято цена е по-висока, става ясно още сайта на Россельхонадзор.