ЕС може да спечели от евентуално напускане на Великобритания в резултат на референдума, насрочен за 23 юни. Това заявява бившият италиански премиер и бивш председател на Европейската комисия Романо Проди в статия, която помества днес в. "Месаджеро", предаде ТАСС. Той обаче отчита, че британският референдум може да засили антиевропейските нагласи.
"При все че се надявам (кралството) да не излезе (от ЕС), убеден съм, че в случай на Brexit Евросъюзът ще успее да открие компромиси, осигуряващи възможност не само да запазим тесните икономически връзки, изградени през последните години, но и да създадем политически и военни алианси от общ интерес за държавите членки“, пише той.
Негативен аспект на евентуалния Brexit според Проди е "посланието за слабост и уязвимост" на ЕС.
"Множество страни, от Индия до САЩ, дори Австралия и много други, поради исторически причини гледат на Европа през призмата на Великобритания. Нашият имидж пред света не може да не пострада от Brexit", отбелязва бившият премиер.
Той допуска също, че британският референдум може да засили антиевропейските нагласи. При всяко положение моментът е "повратен" за ЕС и се налага Европа да вземе "исторически решения", добавя Проди.
Британският министър на финансите Джордж Озбърн е на мнение, че евентуално излизане на страната от ЕС след референдума в четвъртък ще нанесе по-тежък удар върху икономиката на Великобритания, отколкото предвижда най-вероятният сценарий на правителството, предаде Ройтерс.
„Основната оценка е, че нашият брутен вътрешен продукт ще бъде с 5 до 6 процента по-малък. Лично аз мисля, че е възможно да бъде доста по-зле от това“, посочи днес Озбърн в интервю за телевизия Ай Ти Ви.
Финансовият министър направи оценка през май, че ако Великобритания излезе от ЕС, брутният вътрешен продукт ще бъде с 6% по-малък за две години, отколкото ако страната остане в блока.
Според него, ако британците решат да напуснат ЕС, инфлацията ще се повиши по-рязко, а цените на жилищата ще бъдат с 18% по-ниски. "Хората вече не купуват къщи, не купуват коли. Отлагат инвестициите. Това е преди референдума. То е показателно за това, което ще се случи в бъдеще", допълни Озбърн.
Междувременно резултатите от анкета показват, че 80% от близо 800-те хиляди поляци, живеещи във Великобритания, ще останат в кралството, ако то напусне ЕС, и едва 3% ще се върнат в Полша. Допитването на полския център IBRiS, осъществено от 15 до 17 юни, е публикувано в полските медии, информира Франс прес.
10 на сто от запитаните поляци заявяват, че ако при Brexit бъдат принудени да напуснат Великобритания, ще се установят в друга държава от Съюза.
"Почти никой не иска да напусне Великобритания", изтъква Марчин Дума от социологическия център. А над половината участници в анкетата заявяват, че смятат да подадат молба за британско гражданство.
След разширяването на ЕС от 2004 г., когато общността прие ред централноевропейски държави, поляците станаха мнозинство сред хората, решили да търсят по-добър живот във Великобритания. Повечето поляци в кралството обаче не са негови поданици и нямат право да участват в референдума.
При все това анкетата на центъра IBRiS показва, че близо 80 на сто от полските имигранти одобряват реформите, предложени от премиера консерватор Дейвид Камерън, които целят да затруднят достъпа до семейни помощи за чужденци. Предстоящият референдум ще се отрази и върху този проект, допълва АФП.
(БТА)