С ръстове на индексите приключи сесията на водещите европейски пазари. Инвеститорите са в очакване на решението на Федералния резерв на САЩ за лихвите, което ще бъде публикувано тази вечер. Европейските борси ще го отразят утре.
В края на търговията регионалният Stoxx Europe 600 се повиши с 1% до 323 пункта, като всички сектори в състава на индекса регистрираха ръстове. В Германия DAX 30 добави 0,92% до 9 606 пункта, във Великобритания FTSE 100 нарасна с 0,73% до 5 966 пункта, а във Франция CAC 40 добави 1% до 4 171 пункта.
Водещият испански индекс IBEX 35 се повиши с 1,53% до 8 250 пункта, а италианският FTSE MIB – с 1,49% до 16 513 пункта.
Инвеститорите очакват, че Федералният резерв ще запази лихвите без промяна предвид нестабилните данни за пазара на труда и заетостта и опасенията около евентуалното излизане на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) в зависимост от резултатите на референдума на 23 юни.
Днес започва и двудневната среща на Японската централна банка, отбелязва CNBC. Инвеститорите очакват и утрешната среща на Английската централна банка, от която също не се очаква да доведе до промени в паричната политика на институцията.
Ритейл секторът днес беше във фокуса на инвеститорите, след като собственикът на модната марка Zara – испанската компания Inditex, отчете 6% ръст на нетната печалба за първото тримесечие. Това подкрепи и ръста на акциите на компанията в днешната сесия.
Продажбите на шведската верига H&M отчитат ръст от 9% на годишна база през май, което е малко под очакванията на анализаторите. Това обаче не попречи на акциите да отбележат силен ръст в днешната сесия.
Същевременно строителните компании във Великобритания отчетоха спад на цените на акциите, след като жилищният строител Berkeley Group предупреди, че резервациите на нови жилища отбелязват спад от 20% през май заради референдума за членството на страната в ЕС. Това доведе до спад в цените на акциите и на другите строителни фирми.
Същевременно акциите на банките и миннодобивните компании отбелязаха ръстове. По-слабият долар подкрепя деноминираните в долари суровини, което се отрази положително на пазарната оценка на производителите.