Неравенството в богатството в еврозоната се увеличава, като покачването на цените на имотите помага на германците да станат по-заможни, докато южните европейски страни изостават, показва ново проучване на германския фонд Flossbach von Storch, публикувано от Ройтерс.
Пропастта между северните страни като Холандия и южните държави като Португалия отдавна съществува, но новите данни показват, че бездната става все по-широка.
Вземайки предвид редица фактори като имоти, акции, изкуство и луксозно вино, изследването стига до заключението, че богатството в Германия и Австрия скача с повече от 7% в края на 2015 г. в сравнение с предходната.
Това е двойно повече от увеличението в Италия и Испания. При гърците се налюдава обратната тенденция - състоянието на населението се стопява с 4%. Цените на имотите, които са скочили с повече от 6% в Германия, са най-големият двигател на богатството.
Тази разлика води до политическо напрежение в 19-членната еврозона, а ниските цени на имотите в южните страни се отразяват на представянето на банките, притежаващи жилища и търговски имоти като обезпечение за кредитите.
Япония отдавна се бори със стагнацията в икономиката и все по-големия държавен дълг. Някои икономисти се опасяват, че подобна съдба очаква и страни в Европа.
"Страните на север нямаха такава силна инфлация и излязоха от нея по-добре", каза Томас Майер, основател на изследователския институт, който провежда проучването.
Европейската централна банка призна тази обща тенденция, обяснявайки, че разликата между по-слабите и по-силните страни в еврозоната расте, вместо да намалява, както беше предвидено в първоначалния план при създаването на единната валута.