Забрана на дружества, регистрирани само с номер на пощенска кутия, и изготвянето на изчерпателен „черен списък“ на данъчните убежища и държави, включително и тези в Европейския съюз – това са част от мерките, които Европейският парламент (ЕП) препоръча в резолюция.
Тя бе гласувана в отговор на предложението на Европейската комисия (ЕК) за директива против избягването на данъци, съобщи ЕП.
Директивата следва принципа, че данъците трябва да се плащат там, където са генерирани печалбите. Тя предвижда мерки за блокиране на методите, които компаниите използват най-често, за да избягват плащането на данъци.
Евродепутатите смятат, че доходите, прехвърлени в ЕС от трета страна и обложени там, не трябва да са напълно освободени от облагане. Те предлагат ставка от 15%. Така, ако чуждестранният приход е обложен с по-ниска данъчна ставка извън ЕС, то разликата в сумите ще трябва да бъде заплатена.
Препоръките включват:
- изготвянето на изчерпателен „черен списък“ на данъчните убежища и държави, включително и тези в ЕС. Той ще е съпроводен със списък на санкции за юрисдикции, които не съдействат и за финансовите институции, които извършват дейност в рамките на данъчни убежища;
- бързо въвеждане на обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък;
- ограничаване на приспадането на превишаващи разходи по заеми само до 20% от доходите на данъкоплатеца или до определен размер от 2 млн. евро - което е по-високото от двете;
- по-голяма прозрачност на доверителните фондове и фондации;
- въвеждане на общ метод за изчисляване на ефективната ставка за корпоративния данък във всяка държава членка, така че да се даде възможност за сравнение из целия ЕС;
- трансграничен механизъм за разрешаване на данъчни спорове с по-ясни правила и срокове, който да бъде въведен до януари 2017 г.;
- създаване на хармонизиран, общ европейски идентификационен номер на данъкоплатеца, които да послужи като основа за ефективен автоматичен обмен на информация между данъчните администрации на държавите членки.
Предложението е за директива на Съвета, която държавите членки ще трябва да приемат с единодушие.
Между 160 млрд. и 190 млрд. евро годишно губят страните от ЕС от легалните начини за избягване на корпоративното облагане, според представени преди два дни данни.