fallback

Брюксел с призив за по-благосклонно отношение към споделената икономика

Целта на ЕК е да овладее яростната регулаторна атака от националните власти по отношение на компании като Uber и Airbnb

23:04 | 30.05.16 г. 1

Брюксел ще призове правителствата на Европейския съюз (ЕС) да не забраняват или ограничават услуги като Uber и Airbnb в опит да овладее яростната регулаторна атака от националните власти по отношение на „споделената икономика“ в Европа, съобщава Financial Times.

Европейската комисия (ЕК) тази седмица ще представи насоки за хармонизиране на често твърде различното третиране, пред които са изправени бизнесите, опитващи се да разнообразят сектори от настаняване до транспорт в 28-членния блок.

Макар че бизнеси като компанията за споделено пътуване Uber бяха посрещнати положително от редица страни, например Великобритания, техните изпълнителни директори са заплашвани със солени глоби или дори затвори на други места като Франция.

Съгласувано регулиране в целия ЕС ще осигури сериозен тласък на тези компании и ще премахне нуждата да се борят с 28 различни регулатори.

Забраната на услуги трябва да бъде „последна мярка“ за правителствата, пише в проекта на насоките, видени от Financial Times. Документът ще бъде публикуван в четвъртък.

Ходът в подкрепа на нови участници на пазара ще облекчи част от напрежението върху технологичните регулации между Брюксел и Вашингтон, след като усилията на Европа да овладее пазарната сила на компании като Google и Apple създаде напрежение между двете страни на Атлантика. Миналата година американският президент Барак Обама обвини ЕС, че регулациите са „създадени да премахнат някои от търговските им интереси“.

Макар че пакетът от нови насоки ще бъде посрещнат с радост от предимно американските групи, доминиращи в т.нар. споделена икономика, някои от тях ще предизвикат опасения в Силициевата долина. Комисията предлага компаниите, които не позволяват на операторите си сами да определят цените си или които ги принуждават да поемат клиенти, да бъдат възприемани като част от „трудово правоотношение“.

Подобна дефиниция би срещнала съпротива от Uber, който гръмко твърди, че шофьорите му не са негови служители. Това означава, че компанията не е задължена да им плаща социални осигуровки например.

Инициативата на комисията идва след като услуги като Uber са изправени преди частична или цялостна забрана в различни страни в ЕС, включително България, Белгия, Холандия, Франция и Германия.

Брюксел критикува и други ходове, например опитът на Берлин да спре домакините в Airbnb, въвеждайки глоби от до 100 хил. евро за хора, които отдават под наем целите си апартаменти на уебсайта.

Според комисията „като цяло е трудно да се оправдаят“ подобни правила. Вместо това страните трябва да обмислят мерки като въвеждането на лимити за броя дни, през които някой може да отдава под наем апартамента си в сайтове като Airbnb.

Комисията защитава и системите за оценка, въведени от компании като Uber, твърдейки, че оценяването на шофьорите може да доведе до по-безопасни услуги. Критиците на тази система пък твърдят, че не е много сигурно да се разчита на мнения за шофьорите.

Насоките целят да насърчат страните от ЕС отново да разгледат регулациите си по отношение на компаниите от споделената икономика. Бизнеси като Uber вече са подавали жалби пред Брюксел – който има за задача да гарантира прилагането на договорите на ЕС, заради отношението в редица страни. Очаква се резултатите по тези разследвания да бъдат представени след няколко месеца.

Като цяло комисията е по-благосклонно настроена към бизнесите от споделената икономика. Миналата година комисарят по индустрията и вътрешния пазар Елжбиета Биенковска сравни критиците на Uber с противниците на печатарските преси преди векове.

Както Париж, така и Берлин искат да запазят по-стриктното си отношение към новите участници, твърдейки, че националните регулатори не трябва да бъдат отслабвани заради някой друг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 10.09.22 г.
fallback