Разходите за отбранта от европейските страни в НАТО са напът да се увеличат за пръв път от почти десетилетие, показват последните данни, тъй като опасенията около руската агресия и мигрантската криза в Средиземноморието предизикват тревоги за сигурността на континента, коментира Financial Times.
“Прогнозата за 2016 г., базирайки се на данни от страните членки, показва, че 2016 г. ще бъде първата с по-високи разходи за отбрана сред европейските съюзници за пръв път от много, много години“, казва генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за британското издание.
„Изправени сме пред несигурност, изправени сме пред повече заплахи, повече предизвикателства пред сигурността от поколение насам и се нуждаем от единство, от сила, от стабилност“, добави той.
По отношение на британския вот за членство в Европейския съюз (ЕС), той коментира: „Великобритания е най-големият европейски доставчик на отбрана в НАТО, с най-високи разходи за отбрана, с най-големи инвестиции за отбрана и е на второ място след САЩ в целия алианс. Силна Великобритания в силна Европа е важна за единството и стабилността“.
ЕС става все по-важен по отношение на почти всички предизвикателства, с които НАТО се бори, добавя Столтенберг. Великобритания пък е „ключова“ в развитието на връзката между двете, казва той.
Миналата година европейските съюзници в НАТО са похарчили 253 млрд. долара за отбрана спрямо 618 млрд. долара на САЩ. Съгласно 2-процентовите насоки европейските страни трябва да заделят още 100 млрд. долара годишно за армиите си. Сегашните разходи са равни на около 1,43% от БВП.
Общата цифра се понижава стабилно от 2008 г. насам. Тогава европейските страни са харчили средно 1,7% от техния БВП – 288 млрд. долара, за отбрана. Дългосрочната тенденция е за дори по-значителен спад. Между 1985 и 1989 г. европейските страни от НАТО са заделяли средно 3,1% от БВП за отбрана. Данните се задържат над 2% в продължение на десетилетие след края на Студената война, като спадат под този праг едва с новото хилядолетие.
НАТО не предоставя точни цифри за 2016 г., тъй като според организацията данните са предварителни и са споделени с алианса на поверителна основа. Няколко ключови страни на НАТО обаче публично обявиха значително повишаване на бюджетите си.
Балтийските страни, които граничат с Русия, са направили най-големи промени. Бюджетът на Латвия ще се увеличи с почти 60% тази година. Литва ще види ръст от 35%, а Естония – от 9%. Полша, основната военна сила на Източна Европа, също увеличава разходите си за отбрана с 9%.
Военният бюджет на Великобритания – най-големият в Европа, също нараства. Правителството обеща да увеличи разходите с 1% в реално изражение, за да запази целевите 2% от БВП на алианса.