Близо половината държави в ЕС, сред които и България, доставят оръжие за Египет, въпреки призивите на неправителствени организации. Това е записано в доклад на международната правозащитна организация Amnesty International.
От организацията настояват ЕС незабавно да наложи ембарго на износа на оръжие и стоки с възможна двойна употреба, които могат да бъдат използвани в Египет за сериозни нарушения на човешките права.
Amnesty посочва България като един от големите доставчици на оръжие за Египет. През 2014 година страната ни е продала различно по вид оръжие на стойност общо 51,6 млн. евро. Около 11 млн. евро от тях са от продажбата на лекострелково оръжие и муниции.
Най-големият доставчик на лекострелково оръжие за Кайро от страна на ЕС обаче е Чехия – през 2014 година износът им е на стойност 19,9 млн. евро. Организацията цитира данни на ООН, според които между 2013 година и 2015 година Прага е продала почти 81 хил. пистолета и револвера в Египет.
Сред големите доставчици на пистолети и револвери в Египет се нарежда и Италия. През 2014 година общата стойност на износа на оръжия достига почти 34 млн. евро, от които около половината са за леки оръжия.
През 2014 година Франция пък е продала „бомби, торпеда и други ракети и експлозиви“ и бойна техника в Египет на стойност 100 млн. евро, сочат още данните на правозащитната организация.
Освен тези четири държави оръжия за Египет изнасят още и Кипър, Германия, Унгария, Румъния, Словакия, Испания и Великобритания. Износът се състои от лекострелкови оръжия, муниции, бронирани военни машини, както и оръжия, използвани от армията в борбата с тероризма и други военни операции.
Amnesty предупреждава, че ЕС е основен доставчик на оръжия и полицейско оборудване за Египет въпреки призивите за ограничаване на тази дейност през лятото на 2013 година, след като силите за сигурност в страната убиха стотици демонстранти. Репресията от страна на органите за сигурност не е намаляла, посочват още от правозащитната организация.
Полицейските органи в Египет носят оръжие и често използват изстрели, водни оръжия и сълзотворен газ, както и получават подкрепата на различни по вид бронирани военни машини, за да разпръснат протестиращи, предупреждава още Amnesty. Опасенията са, че със своя износ държавите от ЕС всъщност подхранват тези репресии.