„Газпром“ отново може да се върне на варианта за реализация на „Южен поток“, но този път началото на морския участък няма да бъде от компресорната станция „Анапа“, а от Кримския полуостров.
За това съобщават руски медии, като се позовават на ръководителя на „Газпром експорт“ Андрей Конопляник. Според Neftegaz.ru „Газпром“ обмисля алтернативни маршрути за „Южен поток“ и за разширението на „Северен поток“.
С промяната на маршрута от Крим до Варна от една страна полуостровът ще бъде обезпечен с газ, а от друга - ще бъде съкратена морската част на газопровода и съответно – намалени средствата за реализация на проекта. Има и още промени по трасето – идеята е тръбите да продължат към Гърция, а след това и към Италия, изолирайки обаче Сърбия и Унгария, през които преминаваше старият маршрут на „Южен поток“.
Русия и Италия вече водят интензивни преговори за доставки на природен газ, допълва още изданието. Суровината е нужна на Италия, която иска да се утвърди като газов хъб в Югоизточна Европа.
На 28 май предстои и посещение на руския президент Владимир Путин в Атина. Според „Катимерини“ основната тема на разговорите ще бъде енергетиката. Изданието също твърди, че Русия отново смята да строи „Южен поток“, който вече да преминава през Гърция.
За Путин визитата в Атина е от ключово значение, защото ще търси подкрепа на геостратегическите си планове за региона, посочва още „Катимерини“. Гръцкото правителство пък ще се опита да използва „руската карта“ в преговорите си с кредиторите, които все още не са приключили.
Проектът „Южен поток“ беше спрян от руския президент Владимир Путин по време на посещението му в Анкара през декември 2014 година. На негово място руснаците решиха да реализират „Турски поток“. Година по-късно обаче обтегнатите отношения между Турция и Русия станаха причина за замразяването и на този проект.
Москва нееднократно обвини България за позицията й по „Южен поток“. София обаче никога не се е отказвала от газопровода, но изпълнен по европейските правила. В последните години проектът непрекъснато се реанимира, а междувременно „Газпром“ призна за загуба част от разходите, направени за него.
Руските издания посочват, че пред новия вариант за изграждането на газопровода може да има и още една пречка – България не е признала анексирането на Крим от Руската федерация.
преди 8 години Пак някой наивници мислят че от Бг зависи нещо :) Осъзнайте се - Бг е само транзитна страна и ако купувача и продавача се споразумеят ще минат от тук и ние даже с знаменца ще махаме . А ако нещо си помислим че зависи от нас веднага ще последват я "демократични" промени я хибридни такива . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако не мине през България , си познал на 100%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години от където и да мине в нашите джеби нищо няма да влезе.......!!!!????..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Нова възможност за България да се включи в играта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар