IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия реанимира "Южен поток", но вече с маршрут през Крим?

Трасето ще минава през Гърция и след това към Италия, а не през Сърбия и Унгария, каквито бяха старите планове, пишат руски медии

11:00 | 05.05.16 г. 51
Русия реанимира "Южен поток", но вече с маршрут през Крим?

„Газпром“ отново може да се върне на варианта за реализация на „Южен поток“, но този път началото на морския участък няма да бъде от компресорната станция „Анапа“, а от Кримския полуостров.

За това съобщават руски медии, като се позовават на ръководителя на „Газпром експорт“ Андрей Конопляник. Според Neftegaz.ru „Газпром“ обмисля алтернативни маршрути за „Южен поток“ и за разширението на „Северен поток“.

С промяната на маршрута от Крим до Варна от една страна полуостровът ще бъде обезпечен с газ, а от друга - ще бъде съкратена морската част на газопровода и съответно – намалени средствата за реализация на проекта. Има и още промени по трасето – идеята е тръбите да продължат към Гърция, а след това и към Италия, изолирайки обаче Сърбия и Унгария, през които преминаваше старият маршрут на „Южен поток“.

Русия и Италия вече водят интензивни преговори за доставки на природен газ, допълва още изданието. Суровината е нужна на Италия, която иска да се утвърди като газов хъб в Югоизточна Европа.

На 28 май предстои и посещение на руския президент Владимир Путин в Атина. Според „Катимерини“ основната тема на разговорите ще бъде енергетиката. Изданието също твърди, че Русия отново смята да строи „Южен поток“, който вече да преминава през Гърция.

За Путин визитата в Атина е от ключово значение, защото ще търси подкрепа на геостратегическите си планове за региона, посочва още „Катимерини“. Гръцкото правителство пък ще се опита да използва „руската карта“ в преговорите си с кредиторите, които все още не са приключили.

Проектът „Южен поток“ беше спрян от руския президент Владимир Путин по време на посещението му в Анкара през декември 2014 година. На негово място руснаците решиха да реализират „Турски поток“. Година по-късно обаче обтегнатите отношения между Турция и Русия станаха причина за замразяването и на този проект.

Москва нееднократно обвини България за позицията й по „Южен поток“. София обаче никога не се е отказвала от газопровода, но изпълнен по европейските правила. В последните години проектът непрекъснато се реанимира, а междувременно „Газпром“ призна за загуба част от разходите, направени за него.

Руските издания посочват, че пред новия вариант за изграждането на газопровода може да има и още една пречка – България не е признала анексирането на Крим от Руската федерация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 39 rate down comment 14
MZ/X
преди 8 години
Ако този проект се осъществи, това ще е косвено принаване от ЕС на окупацията на Крим! Условието на ЕС трябва да бъде Украйна да се съгласи тръбата да мине през нейната територия.Вероятно нищо няма да стане и от този проект, който е част от хибридната война на Москва целяща да всява раздор в редиците на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 34 rate down comment 13
Ironhorse
преди 8 години
Вече трети танкер извършва доставка !Споко, матушката ви руска след 2017г., вече няма да може да държи Източна Европа в газова зависимост.Е те тогава предвиждам мноого безработни ***, които в яда си ще плюят по Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 38 rate down comment 11
Ironhorse
преди 8 години
Хахахахахаха,нека, нека мине през Крим, пък да видим дали тръбата ще продъжи на някъде ?!САЩ и ЕС не признават анексията на Крим, а русия иска от там да прекара газопровод.Тази идея може да мине само през кратуна, която вместо мозък има пихтиеста смес от водка и л******.Щом Путин се принуди да върне във властта върл свой враг, като Кудрин (бивш министър на финансите), значи положението в русия е : Пайсеееееее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 25
ing5rov
преди 8 години
Хаха ...чакане му е майката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 33 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 8 години
Явно не си с всичкият си! Каква игра какви пет лева? Това че Слънцеликия няма средства за влияние(разбирай пари като Германия) и се опитва да използва газта, не значи че му се получава. Да ми кажеш нещо за Турски поток, за Северен-2, за Силата на Сибир? Ветросвир!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 24
ing5rov
преди 8 години
Тая игра с газта е като покера , пич...имаш ли топки сядаш на масата , нямаш ли ,ходи при кибиците !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 41 rate down comment 21
Стоян Петров
преди 8 години
Големите руски енергийни проекти-големи руски празни приказки!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 32 rate down comment 10
data
преди 8 години
хахахха инжинерина Бг не е страна по тоя газопровод та да действа "бързо и решително" слез малко на земята и се огледай . Италия и Ес ако се споразумеят с Руснаците ще има газопровод , това са фактите и ако ще да си скъсаме гъзa от "бързи и решителни действие " все тая ако Италия се откаже както при предния път
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 29
ing5rov
преди 8 години
Тъй тъй , да би мирно седяло ,не би чудо видяло...по твоята логика България е само географско понятие , а ние сме постоянно със събути *** и наведени...колкото до демократичните промени , вече ги получихме "изобилно"...тъй че и там сме алащисали !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 25
ing5rov
преди 8 години
Проблемът в случая е , че се разваля рахатлъкът на управляващите...требе да се мисли и действа бързо и решително...качества дето не са характерни за политическия ни "елит".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още