Гърция отново предизвика сериозно раздвижване в Европа, след като преговорите с кредиторите на страната са в застой. Страната не успя да постигне съгласие при прегледа на спасителната програма преди православния Великден, каквито бяха нагласите.
Това накара премиера на южната ни съседка Алексис Ципрас да поиска свикване на среща на лидерите от еврозоната, припомня Ana Mpa. Искането пък предизвика серия от разговори между председателя на Европейския съвет Доналд Туск в Брюксел, Париж, Амстердам и Берлин.
Туск проведе и маратон от консултации с Германия - страната, която се противопостави на искането за среща на лидерите от еврозоната. Самият председател заяви, че подкрепя Ципрас в предложението му за тази среща на високо ниво, ако няма решение на казуса в Еврогрупата.
Според източници на Ana Mpa обаче от Атина няма да бъдат изискани допълнителни мерки. Комисарят по икономическите въпроси в ЕС Пиер Московиси официално коментира, че не са нужни дейтализирани мерки, но може да бъде изготвен механизъм, по който да бъдат приложени допълнителни действия, ако Гърция не изпълни фискалните си цели до 2018 година.
Говорителят на ЕК Аника Брейдхарт съобщи днес по време на брифинг в Брюксел за "значителен напредък" в преговорите между Гърция и четворката кредитори. Според нея договорени са 99% от мерките, които според европейските институции биха довели до 3,5% бюджетен излишък през 2018 година. Остава нерешен казуса за допълнителните мерки, които иска Международния валутен фонд (МВФ).
Гръцките власти вече заявиха, че този допълнителен пакет е извън подписаното през миналия юли споразумение и отново повдигнаха въпроса за ролята на Фонда в спасителната програма за страната. Германия е твърдо против излизането на МВФ от гръцката програма.
Фондът е привърженик на строгите икономии, но от друга страна настоява и за орязване на дълговете на страната, а срещу такава стъпка са против европейските кредитори.
Очакванията са, че решение на поредната кризисна ситуация с Гърция ще има на срещата на финансовите министри от еврозоната, насрочена за 9 май. Остава обаче и спасителния за Ципрас вариант за свикване на среща на лидерите на еврозоната на 14 или 15 май, ако казусът на Атина не бъде решен в рамките на Еврогрупата. Това ще означава политическо решение и дори компромис по отношение на финансовите изисквания към страната.