Танкер от Луизиана, натоварен с американски природен газ, вече е на път за Португалия. Това е първата доставка, част от търговско споразумение, което може да разтърси европейския пазар, коментира Wall Street Journal.
Очаква се танкерът да пристигне в края на април, сочат данни и информация от запознати с въпроса лица.
В Европа американският газ ще увеличи още повече доставките на презаситения товар, който от дълго време се контролира от Русия. Анализаторите предвиждат, че пристигането на американски газ може да доведе до ценова война. Това може да понижи цените за потребителите, което пък ще се превърне в сериозен стимул за затруднената европейска икономика.
„Това е началото на ценова война между американския втечнен природен газ (LNG) и този, внасян чрез газопроводи“, казва Тиеро Брос, анализатор в Societe Generale.
САЩ започнаха да продават газ от Западния си бряг в чужбина за пръв път през февруари, с което започна ролята им на основен износител. След дългогодишни усилия от страна на базираната в Хюстън Cheniere Energy първата пратка газ замина за Бразилия, а следващите се насочиха към Азия.
Сега португалската енергийна компания Galp Energia е закупила първите доставки за Европа от Cheniere, твърди запознат източник.
Засега представители и на двете компании отказват коментар по въпроса.
Очаква се Европа да се превърне в голям пазар на американски газ. Шистовият газов бум трансформира енергийната среда в САЩ и се очаква страната да стане нетен газов износител през 2017 г.
Cheniere е подписала дългосрочни договори с няколко европейски газови компании, включително британската BG Group, която по-рано тази година бе придобита от Royal Dutch Shell, и испанската Gas Natural.
В Европа американските доставчици ще се сблъскат с Русия, която в момента доставя около една трета от газа чрез тръбопроводи. Германия например получава половината си газ от Русия, а Италия – една трета. Норвегия, Алжир и Близкият изток са други основни износители на газ към континента.
Анализаторите казват, че Русия може да се опита да намали таксите за европейските си клиенти в опит да прогони американските конкуренти.
Руският газов гигант Газпром заяви по-рано тази година, че не планира ценова война. Но ако американските цени на LNG наистина се понижат, компанията „ще търси начин да намали собствените си разходи“, каза заместник-председателят на Газпром Александър Медведев през февруари.
На сегашните цени американският LNG, доставян в Европа, ще струва около 4,30 долара на 1 млн. брит. терм. единици, сочат данни на агенцията Argus. Русия средно продава газа си на Европа на цени от 5,80 долара. Анализаторите обаче казват, че Русия може драстично да намали цените при ценова война до под 3 долара.
Газът, доставен чрез тръбопроводи, може да бъде по-евтин от LNG, тъй като вторият трябва да бъде втечнен, натоварен и отново превърнат в газ при пристигането си. Много анализатори в Европа обаче възприемат американското навлизане на пазара като част от по-широките геополитически усилия за предизвикване на руската доминираща роля в енергийните доставки и цени.
Въздействието на американския газ върху Европа „ще бъде постепенно, но наистина започва да променя всичко“, казва Тревър Сикорски от базираната в Лондон консултантска компания Energy Aspects. “Новият втечнен природен газ може да наложи натиск върху цените, а загубите в обем и стойност може да са окажат голям залък за преглъщане“ от страна на Русия.