ЕС не се нуждае нито от разширението на "Северен поток", нито от "Южен поток", нито от "Турски поток". Това коментира в интервю за РИА Новости ръководителят на Секретариата на Европейската енергийна общност Янез Копач. Украйна се справя със задачата да транзитира газ за Европа и по тази причина няма икономическа необходимост от изграждането на обходни газопроводи, смята той.
"Северен поток" 2 не е нужен на "Газпром" от икономическа, а от геостратегическа гледна точка, убеден е бившият директор на дирекция в енергийното министерство на Словения. За него от миналата година Украйна е надежден партньор в сферата на транзита на газ и последователно е започнала да прилага принципите на Третия либерализационен пакет.
"Южен поток" и "Турски поток" пък не носят сигурност или конкуренция на доставките на газ в Европа и след като Киев спазва европейското законодателство в областта - на потребителите не са нужни и тези газопроводи.
Според Копач ЕС няма нужда от нова газова инфраструктура и защото не е запълнен капацитетът на съществуващата в момента. Самата газопреносна мрежа на Украйна пък е в добро техническо състояние и страната може да бъде надежден партньор и в дългосрочен план.
Политическите промени в Украйна от последните седмици едва ли ще направят ситуацията с транзита на газ по-различна и новото правителство ще следва курса на предходното, убеден е експертът. За него Киев няма друг избор, защото международните донори обвързват отпускането на финансова помощ с реформи, сред които и за газовия пазар и пазара на електроенергия.
Копач посочва в своето интервю, че капацитетът на Трансбалканския газопровод, който преминава през териториите на Украйна, Молдова, Румъния и България в направление към Турция, не се използва напълно. Съоръжението е "монополизирано" от "Газпром" на територията на България с дългосрочен договор.
Европейската енергийна общност беше създадена през 2005 година на среща в гръцката столица Атина. Целта е прилагането на законодателството на ЕС в страните в Югоизточна Европа. Според сайта на организацията в нея членуват 22 от 28-те членове на ЕС и България е част от участниците с присъединяването си към общността през 2007 година.