fallback

Визите за българи и румънци са напът да скарат ЕС и Канада

Налагането на реципрочен визов режим за САЩ би коствало на общността 2,5 млрд. евро годишни загуби

10:34 | 13.04.16 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На този етап Канада няма да отстъпи от решението си да изисква визи от българи и румънци, става ясно от публикации в местната преса. Във вторник Европейската комисия призова европейските институции да потърсят начин за премахването на неравното третиране на европейски граждани чрез налагане на визов режим от страна на САЩ, Канада и Бруней.

Тези три държави изискват визи за гражданите само на няколко държави в общността и по този начин нарушават принципа на равноправността. Сред държавите, които „страдат“ от такова отношение е и България.

Говорител на канадското външно министерство вече коментира, че налагането на реципрочни визи за гражданите на Канада, които искат да посетят ЕС, може да постави под риск икономическите и политическите отношения между двете страни, пише The Star.

Самият външен министър Джон Маккалъм коментира, че страната е предложила известно облекчаване на изискванията за издаване на визи за гражданите на България и Румъния, но за пълна либерализация в момента не става въпрос.

Двете държави все още не изпълняват изискванията за свободен режим на придвижване, е позицията на външното министерство на Канада, цитирана от БНР. Сред въведените мерки са откриване на визови центрове в София и Букурещ и въвеждането на ускорено издаване на визи за бизнес пътувания.

Въвеждането на реципрочни визи за граждани на САЩ ще бъде истинско бедствие, коментира пък дипломатически източник за EU Observer. САЩ изисква визи от гражданите на България, Румъния, Полша, Кипър и Хърватия. В допълнение в последните месеци бяха въведени и още ограничения – например европейските граждани от сирийски произход, които наскоро са посещавали Либия също трябва да кандидатстват за визи, независимо от коя страна в ЕС са.

Американските власти също посочват, че държавите не отговарят на изискванията за облекчаване на визовия режим. Според правилата отказите на молбите за издаване на виза трябва да са под 3% от общите. За българите например този процент е над 17 на сто. 

Въвеждането на визи за гражданите на САЩ обаче може да коства 2,5 млрд. евро на година за бизнеса в ЕС, засягайки туризма, авиокомпаниите и други търговски отношения, посочват още анализатори пред EU Observer. 

Какво решение ще вземе ЕС относно липсата на равнопоставеност между гражданите ще стане ясно на 12 юли. Дотогава преговорите продължават. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:45 | 10.09.22 г.
fallback