Милиардерът Джордж Сорос предупреди, че Европейският съюз (ЕС) се намира в смъртна опасност от разпад, ако не договори огромна парична подкрепа за справяне с бежанската криза, пише CNBC.
В есе, написано за New York Review of Books, Сорос също така твърди, че в Гърция се заражда истинска хуманитарна катастрофа.
„Търсещите убежище бежанци са отчаяни. На основателните бежанци трябва да бъдат предложени разумни възможности, за да достигнат дестинациите си в Европа“, пише инвеститорът.
„Европейските лидери трябва да прегърнат идеята, че за ефективното разрешяване на кризата ще е нужно рязко повече финансиране вместо да се харчат недостатъчни средства година след година. Изразходването на голяма сума в самото начало ще позволи на ЕС да регира по-ефективно на някои от най-опасните последствия от кризата с бежанците“, смята той.
Заради граждански войни и терора и привлечени от обещанията за по-добър живот повече от милион мигранти напуснаха Близкия изток и Африка през 2015 г. и се насочиха към Европа.
Сега е постигната сделка, под чиито условия пристигащите нелегално в Гърция бежанци ще се връщат в Турция, ако тяхното искане за убежище бъде отхвърлено. В замяна на всеки човек, изпратен обратно, ЕС ще се засели един сирийски бежанец, който в момента се намира в някой от турските лагери.
В есето си Сорос посочва, че броят на бежанците, които Европа може да поеме всяка година, е между 300 хил. и 500 хил.
Според него цифрата може да бъде определена от европейските държави, но също така ще гарантира, че търсещите убежище в чужбина с основание няма да бъдат отхвърлени.
Сорос изчислява, че ЕС ще се нуждае от близо 30 млрд. евро на година, за да изпълни този план.
„30 млрд. евро може да звучат прекалено много, но не са, като се погледне от правилната перспектива. Първо, трябва да признаем, че евентуален провал при предоставянето на необходимите средства ще струва на ЕС дори повече. Налице е реална заплаха, при която бежанската криза може да причини колапса на Шенген“, смята още Сорос.
За да се осигури текущото финансиране, Сорос предлага многогодишната финансова рамка на Европейската комисия – дългосрочният бюджетен план на Европа – да бъде изменена, за да се увеличат приходите от ДДС.
Но той смята, че е нужен отделен фонд с по-голям капитал и то спешно, за да бъде спряна развиващата се криза. По думите му механизми има и те се коренят в различните стабилизационни механизми, средствата от които могат да бъдат използвани за предоставяне на по-евтини кредити.