Франция ще иска по-сурови европейски санкции срещу лица, които помагат укриването на данъци, както и черен списък на Г20 с неотзивчиви данъчни убежища, заяви финансовото министерство на страната в понеделник, цитирано от Bloomberg. Съобщението бе направено вследствие на скандала покрай Панамските документи.
Страните в черния списък ще бъдат подложени на „контра-мерки, координирани от различни държави“, казва министерството в изявление. Съобщението подчертава въпросите, които финансовият министър Мишел Сапин ще иска да бъдат обсъдени на срещите на Международния валутен фонд (МВФ) и Г20 тази седмица във Вашингтон.
96 юрисдикции са се съгласили на автоматичен обмен на данъчна информация с други правителства през следващите две години, като някои традиционни офшорни центрове, например Британските Вирджински острови, трябва да започнат тази практика следващата година.
След като миналата година се присъедини към тази договорка, Панама отстъпи назад, заявявайки, че не може да отговори на всички стандарти за отчет, изисквани от автоматично споделяне.
Панама в момента е единственият голям финансов център сред страните, които не са се ангажирали с автоматичното споделяне на данъчна информация с други правителства, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от миналия месец, изготвен за финансовите министри от Г20. Бахрейн, Науру и Вануату също не са поели такъв ангажимент.
Финансовото министерство на Франция заяви, че Европейският съюз трябва да изиграе своята роля по ограничаване укриването на данъците, като разгледа налагането на санкции върху лица, които го подпомагат и насърчават.
Разочаровано от липсата на сътрудничество от страна на Панама при споделянето на информация за действията на френски данъкоплатци в страната, министерството заяви, че ще търси начин да предоговори двустранната данъчната конвенция от 2011 г.
След разкритията от миналата седмица за клиентите на панамска юридическа фирма, специализирана в офшорни компании, Франция върна Панама в черния си списък на неотзивчиви данъчни убежища. Страната бе премахната от списъка след подписването на двустранната данъчна конвенция от 2011 г.