fallback

Мултинационалните компании ще отчитат дейността си в ЕС държава по държава

Новите правила ще обхващат компаниите с годишни приходи над 750 млн. евро

14:15 | 09.04.16 г. 3

Големи мултинационални компании като Google Inc., IKEA и Amazon Inc. ще бъдат принудени да публикуват печалбите си и данъчните сметки от държавите членки на Европейския съюз (ЕС), в които работят. Това предвиждат плановете на европейските власти, които ще бъдат представени през следващата седмица, съобщава Wall Street Journal, като се позовава на свои източници.

Предложението ще трябва да бъде одобрено от правителствата на държавите в ЕС и Европейския парламент, преди да стане закон - процес, който може да отнеме месеци, допълва изданието.

Предложението за отчитане държава по държава е част от по-широките усилия от страна на Европейската комисия (ЕК) да гарантира, че бизнесът в ЕС не си спестява данъци. Подобни правила вече се прилагат за банките, които работят в съюза.

Според плана компании от ЕС с годишни приходи над 750 млн. евро ще трябва да публикуват доклад за приходите и данъчна информация, които ще са публично достъпни. Правилата ще се прилагат и за средни и големи дъщерни дружества на компании извън ЕС, които работят в рамките на блока.

През януари Комисията предложи серия от правила, насочени към прекратяване на практиките за избягване на корпоративните данъци в Европа, където правителствата се борят да затворят бюджетните дупки в резултат на финансовата криза.

Натискът тези доклади да са публични се засили след разкритията на Панамските документи, които показаха как хиляди политици, спортисти и други значими обществени фигури избягват плащането на данъци.

Около 6 500 фирми по целия свят могат да бъдат обхванати от предложените правила, 2 000 от които са базирани в Европа, според представители на ЕС. Предложените оповестявания обаче не обхващат операциите на мултинационалните компании в страни извън ЕС. Това предизвика критичен отговор на активистите за данъчна прозрачност, които настояват данъчните убежища, където много компании изместват печалбите си, също да попадат в обхвата на новите правила.

Критиците посочват още, че прагът от 750 млн. долара изключва много от мултинационалните бизнеси. Представители на ЕС твърдят обаче, че този праг обхваща всички фирми, които могат да си позволят "агресивно данъчно планиране", за да се възползват от пропуски и несъответствия в различни данъчни системи с цел намаляване на данъчните си сметки.

Еврокомисарят Пиер Московиси коментира, че промени в предложенията може да се направят и в последния момент, така че да се включат и данъчните убежища в чужбина.

ЕС все още не е преглътнал разкритията от 2014 г. за данъчните режими, които действат в Люксембург. Комисията започна и поредица от разследвания на специални данъчни сделки с мултинационални компании, които може да бъдат третирани като незаконна държавна помощ.

Активистите за данъчна прозрачност настояват също бизнесът да публикува повече информация. Брюксел обаче подчертава, че става въпрос за потенциално чувствителна търговска информация, която може да постави фирмите в по-неизгодна позиция спрямо конкуренти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:57 | 10.09.22 г.
fallback