Европейските планове за справяне с бежанската криза, връщайки пристигащите от Турция обратно, ще се провалят, пише в свой анализ британското издание The Times. Причината е проста - лагерите в страната са пълни.
Първата група мигранти от гръцките острови трябва да отпътуват за Турция в понеделник (4 април). Вече има критики как ще бъде изпълнено споразумението, подписано в средата на март, посочва изданието.
Международни организации вече посочиха, че връщането на мигрантите в Турция може да наруши правата им по международното законодателство. Част от бежанците са непридружени деца и бременни жени. Те могат да бъдат върнати обратно в зоните с военен конфликт в Сирия, са опасенията на организациите за защита правата на човека.
Допълнителни въпроси повдига и желанието на Турция да обособи зона за сигурност за бежанците на територията на Сирия - в момента районът се контролира от ИДИЛ, посочва още британското издание.
По силата на споразумението с ЕС Турция ще получи общо 6 млрд. евро от общността за бежанците. Първият транш трябва да бъде получен от турския град Килис, в който в момента има 130 хил. бежанци. С парите трябва да бъдат открити здравни центрове и училища за бежанците. Кметът на града Хасан Кара обаче е категоричен - градът е на ръба и не може да приеме повече мигранти.
Финансови проблеми, възникващи в Европа, също могат да се окажат заплаха за реализацията на плановете, посочва още The Times. В Германия например местните власти са поискали 10 млрд. евро за справяне с бежанската вълна. През миналата година над 1 млн. чужденци пристигнаха в страната в търсене на нов живот.
Според проучване в страната вече са заделени 16,7 млрд. евро, предназначени за допълнителните разходи за обучение и настаняване на мигрантите, както и за мерките, които предприема полицията и други социални услуги.