Отрицателните лихвени проценти не са основният инструмент на Европейската централна банка (ЕЦБ) и тя все още има широк набор от политики, заяви Беноа Кьоре, член на управителния съвет на банката, в интервю за Politico, цитирано от Ройтерс.
Въпреки това банката не обмисля въвеждането на т.нар. "хеликоптерни пари", въпреки че идеята предизвика широка дискусия в последно време. При хеликоптерните пари правителствата продават краткосрочни облигации директно на централните си банки в замяна на „свежи пари“, които след това се инжектират в икономиката чрез данъчни облекчения или разходни програми. Прескачат се банките – традиционните и в момента затруднени посредници.
Според Кьоре схемата рискува да прекоси границата между парична и фискална политика.
„Честно казано, не виждам как това би проработило без някакъв вид споделяне на риска между правителствата, което би било практически и законово проблематично. Като член на управителния съвет съм значително скептичен и предпазлив към тази идея“, посочва Кьоре.
„Отрицателните лихвени проценти не са нашият основен инструмент, те просто подкрепят цялостната политика“, казва той. „Гледайки напред, не сме изчерпали инструментите си – имаме голям избор. Ще можем да се справим със сложни ситуации, ако се налага“, допълва Кьоре.
Кьоре защити поредната порция стимули на ЕЦБ, като заяви, че схемата „има потенциал и като интензивност, и като обем“. Според него мерките са успели да уверят банките, че няма да има негативни ефекти за бизнеса им.
„Те знаят, че няма да доведем лихвите до абсурдна отрицателна територия. Но никога не можем да изключим допълнителни мерки“, допълва той.