Белгийският министър на сигурността и вътрешните работи Ян Ямбон обвини вчера базиран в Турция офицер за свръзка от белгийската полиция за пропуск в сигурността, поставил под натиск правителството му след атентатите от вторник в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Турция заяви, че е предупредила Белгия миналата година за Ибрахим Бакрауи - по думите на президента Реджеп Тайип Ердоган - "чуждестранен терористичен боец", след като Бакрауи бил задържан близо до турско-сирийската граница и бил експулсиран.
Бакрауи, 29-годишен, бе един от атентаторите самоубийци, извършили нападение срещу международното летище в Брюксел във вторник.
Ямбон обвини за това белгийски офицер за свръзка в Истанбул, като каза пред белгийските депутати, че той е бил "небрежен", както и че не е бил "нито много активен, нито много ангажиран" в работата си, предаде белгийската агенция Белга, цитирана от ДПА.
Ямбон добави, че е започнала дисциплинарна процедура.
Както се твърди, на офицера за свръзка са му били необходими три дни, за да попита белгийските власти за криминалното минало на Бакрауи, след като миналия юни е бил задържан в Турция.
Били са минали и пет дни, докато поиска повече информация от турските власти за дейността, свързана с тероризъм, която е станала причина за ареста на Бакрауи.
Едва тогава офицерът уведомил белгийските власти за терористичната връзка - шест дни след като Бакрауи вече е бил депортиран в Холандия.
Ямбон подаде оставка заради този пропуск в сигурността, но белгийският премиер Шарл Мишел отказа да я приеме.
Няколко белгийски депутати вчера изразиха скептицизъм, че само един човек е виновен.
"Не мога да се съглася с Вас, че става дума за изолиран случай на небрежност. Имало е цяла верига от пропуски", каза на Ямбон Жорж Далеман, депутат от френскоезичната партия Демократично-хуманистичен център, цитиран от Белга и ДПА.
Правосъдният министър Коен Генс призна по време на парламентарното изслушване, че предоставената на Белгия информация от Турция не е била "обработена по-най добрия възможен начин" и че нещата са щели да се случат другояче, ако съдебната власт в Белгия си е била "свършила работата безупречно". Генс също си подаде оставката, но Мишел поиска той да остане на поста си.
Правосъдният министър на Белгия също обвини Турция за пропуска в сигурността, като заяви, че предоставя информация твърде бавно, допълва ДПА