Единен европейски енергиен пазар не може да съществува. Няма такъв пазар, който да може да обхване цяла Европа, но трябва да се работи в посока на създаване на силни регионални пазари.
Това каза Пиер-Жан Кулон, председател на секция транспорт, енергетика, инфраструктури и информационно общество в Европейския икономически и социален комитет, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Кулон участва в международната конференция "Европейски енергиен съюз - въздействие и последици за гражданското общество", която се провежда в София.
В европейския енергиен пазар е важен принципът на солидарност, каза още Кулон.
"Трябва да се помни, че българският енергиен микс не е същият като германския или френския. В България около 40% от енергията е зависима от добива на въглища и петрол, 30% - от ядрената енергетика, и по-малко от 30% - от възобновяеми енергийни източници. Трябва това съотношение в енергийния микс да се промени, за да се даде възможност за сваляне на цените", коментира той.
По думите на Кулон, когато започне словашкото председателство на Европейския съюз (ЕС) през втората половина на годината, в областта на европейската енергетика "ще се случат много неща".
"Ние сме членове на европейското гражданско общество и трябва да приложим натиск, за да получим истински отговор на въпросите, които ни вълнуват", посочи той.
Кулон каза, че един от важните приоритети и ново предизвикателство е да се даде повече участие в енергийния пазар на страни като България, за да се свалят цените.
Разговорът с Пиер-Жан Кулон можете да видите във видеото