Нужни са по-стриктни ограничения върху сектора за управление на активи на стойност 10 трлн. евро, за да се контролира задлъжнялостта и да се спре тежкият паричен отлив, разтърсващи финансовата система, заяви заместник-председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Витор Констанцио.
Коментарите на Констанцио от понеделник са поредният сигнал от регулаторите, че разрастващият се сектор за управление на активи ще се изправи пред по-внимателен контрол през следващите години, тъй като рисковете се изместват от банковия сектор към т.нар. сенчесто банкиране, коментира Ройтерс.
Констанцио заяви, че обемът дълг, поет от частните капиталови и хедж фондове, трябва да се контролира, тъй като има потенциала да дестабилизира европейската финансова система.
„Първо, трябва да развием рамка за по-добър контрол върху задлъжнялостта на алтернативните инвестиционни фондове в Европейския съюз“, коментира Констанцио в изказване в Chatham House в Лондон.
„Предвид факта, че използването на дълг от инвестиционните фондове може да създаде и разшири системна криза, важно е да гарантираме, че задлъжнялостта остава в приемливи рамки“.
Почти двойното увеличаване на активите, държани от фондове в Европа – от 5,4 трлн. евро в края на 2009 г. до 10,5 трлн. евро през първото тримесечие на 2015 г., привлече вниманието на световните регулатори.
Централните банкери са обезпокоени от потенциалната нестабилност, в случай че много инвеститори изтеглят парите си от тези фондове в един и същи момент.
Те се опасяват, че това може да доведе до принудително разпродаване на активи за привличане на средства с цел обратно изкупуване, особено на вторичните пазари на облигации, където ликвидността е под по-голям натиск.
„За да се решат тези рискове, част от макропруденциалните инструменти трябва да станат изисквания за допълнителна ликвидност, целенасочени стрес тестове, минимално и променливо във времето бреме и такси за обратни изкупувания“, каза Констанцио.
Глобалният Борд за финансова стабилност, част от Г-20, през септември трябва да представи проект на политически мерки, за да се справи с тези въпроси.
Констанцио заяви, че централните банкери трябва да имат властта да променят нивото на маржа и да намаляват финансиращите транскации с деривати и ценни книжа или размера на средствата като гаранция на дериват срещу дефолт и на обезпечението в подкрепа на заем от активи, например акции.
Макар че подобни мерки са въведени или предстои да бъдат наложени, те не са „променливи във времето“, каза Констанцио.
Променливите във времето инструменти ще засилят генералния подход към маржовете и подстригванията, представени досега, като позволят на регулаторите да се наместват при бумове, за да ги развият така, че да охладят кредитирането на мениджърите на активи и да ограничат увеличаването на задлъжнялостта в сектора.