Напускането на Европейския съюз (ЕС) ще доведе до понижаване на жизнените стандарти на хората в Обединеното кралство. По-ниските приходи от търговия ще намалят средните доходи на домакинствата с поне 850 паунда (1232 долара) годишно, е записано в доклад на London School of Economics (LSE).
Според по-песимистичен сценарий, анализиран от Centre for Economic Performance към LSE, загубата в доходите на домакинство може да бъде дори двойно по-голяма, съобщава CNN Money.
“Работата ни оставя малко място за съмнение, че ще има сериозен спад на реалните заплати и пенсии при напускане на ЕС“, каза директорът на СЕР Джон Ван Рийнън. „Дори без да се обръща внимание на възпиращия ефект върху чуждите инвестиции и производителността при Brexit, загубите за доходите от по-слабата търговия са ясни“.
Великобритания ще проведе референдум на 23 юни, за да реши дали да остане страна членка на ЕС или да напусне съюза.
Министър-председателят Дейвид Камерън, ръководителят на централната банка и много големи компании и банки вече предупредиха за рисковете пред британската икономика, ако страната се отдели от най-големия си търговски партньор.
Водещите кампанията в полза на Brexit обаче казват, че Великобритания ще бъде по-добре, ако напусне ЕС, тъй като вече няма да има нужда да дава пари за бюджета на блока, може да се откаже от скъпите европейски регулации и да договаря собствени споразумения за свободна търговия със САЩ, Япония и други големи икономики.
Изследователите от LSE твърдят, че по-високите разходи за правене на бизнес с Европа, която формира 45% от британския износ, ясно ще надделеят над икономиите от вноските към бюджета на ЕС – основната икономическа полза от напускане.
Водещите кампанията в полза на Brexit често посочват Норвегия или Швейцария като примери за страни, които търгуват свободно с ЕС без да са част от 28-членния блок.
Оценката за изгубените доходи в размер на 850 паунда се базира на по-оптимистичен сценарий при Brexit на LSE, който предполага, че Обединеното кралство ще има статут подобен на Норвегия.
Норвегия има споразумение за свободна търговия с ЕС, но все пак е изправена пред някои ограничения в търговията, тъй като не е част от митническия съюз на ЕС. Тя също трябва да плаща вноска към бюджета на ЕС, да приема регулациите на ЕС и да позволява свободна миграция на труда.
Нито една от двете основни групи – за и срещу Brexit, засега не предоставят коментар по доклада, въпреки запитванията.