Борсовите оператори London Stock Exchange (LSE) и Deutsche Bоеrse официално обявиха, че са договорили сливането си. Компаниите разкриха и детайли по сделката с надеждата да отблъснат оферти от други фирми и да убедят регулаторите да позволят сливането, създавайки лидер в европейската търговия, съобщава Financial Times.
Двете най-големи борси по пазарна капитализация в Европа вече разкриха, че централата на обединената компания ще бъде в Лондон, а шефът на германската борса Карстен Кенгетер ще бъде главен изпълнителен директор.
В сряда те обявиха, че председателят на LSE Доналд Брайдън ще бъде председател и на обединения бизнес, а Хоаким Фабер, председател на надзорния съвет на Deutsche Boerse, ще стане заместник-председател.
Потребители, трейдъри и акционери с нетърпение очакват други критични детайли по сделката като намаляване на разходите, потенциални продажби, клирингови операции и подход за решаване на антитръстовите съображения.
Сделката идва в момент на несигурност за пазарните участници, тъй като тя е засенчена от приближаващия вот на Великобритания през юни дали страната да остане, или да напусне Европейския съюз. Американският конкурент на борсите Intercontinental Exchange вече подсказа, че може да се включи с оферта за LSE. Анализаторите и наблюдателите очакват да направи сериозно предложение.
LSE и Deutsche Boerse целят да създадат европейски гигант в търговията с деривати, който да може да се конкурира с най-големите световни пазарни оператори – американските CME Group и ICE, както и Hong Kong Exchanges and Clearing. Фрагментираните европейски пазари създадоха доминиращи бизнеси с някои широко използвани пазарни инструменти, но са силно разпръснати помежду си.
Сделката подчертава и как бизнесът на борсите през последните 15 години се е изместил изключително много от търговия с акции, където маржовете са сравнително тесни, към по-доходоносни услуги като клиринг и управление на риска. Сливането на двете компании ще им позволи да предложат огромно облекчение от тежки капиталови такси, събирани от потребителите на инвестиционното им банкиране при търговия с деривати.
Компанията от Атланта ICE има сериозен бизнес, базиран в Лондон, който се състои от клиринг и бивши добре познати брандове като борсата за деривати Liffe и International Petroleum Exchange. Тя има срок до 29 март, за да реши дали да предложи контраоферта.