Германският канцлер Ангела Меркел получи драматичен удар, след като избирателите дадоха подкрепата си за десни популистки сили на регионалните избори в Германия, възприемани като референдум по спорните ѝ бежански политики, коментира Financial Times.
Антиимиграционната партия Алтернатива за Германия изглежда е напът да бие прогнозите във всички региони, в които в неделя имаше избори, отбелязвайки най-големия изборен успех за дясна популистка партия от възкръсването на германската демокрация след Втората световна война. В Саксония-Анхалт тя вероятно ще отбележи най-добрия регионален резултат сред всички германски популистки партии от 1945 г. насам.
Вътрешните неуспехи идват, докато Меркел изпитва трудности и извън страната, борейки се да осигури подкрепа от страните партньори в ЕС по противоречивата сделка с Турция за спиране на мигрантските потоци. Френският президент Франсоа Оланд, най-важният ѝ съюзник в ЕС, изрази опасения през уикенда по ключов аспект от планираната сделка с Турция – либерализацията на визовия режим.
Според първоначалните резултати Алтернатива за Германия печели 24% от гласовете в източния регион Саксония-Анхалт, където радикалната десница е активна от дълго време. Тя обаче надминава очакванията в богатите западни региони Баден-Вюртемберг и Райнланд-Пфалц, отбелязвайки съответно 15% и 12%.
Алтернатива за Германия мобилизира тълпи от преди негласуващи, увеличавайки избирателната активност до 72%, което е много над нормалните нива на регионални избори – признак колко дълбоко бежанската криза разтърсва Германия. Вотът за десницата обаче остава доста по-нисък в сравнение с други страни от ЕС, особено Франция.
Празнувайки успеха си, Фрауке Петри, един от лидерите на Алтернатива за Германия, заяви: „В Германия имаме фундаментални проблеми, които доведоха до тези изборни резултати“.
Християндемократическият съюз на Меркел се провали в надеждите си да си спечели обратно властта в Баден-Вюртемберг и Райнланд-Пфалц, два нейни бивши бастиона, а в Саксония-Анхалт ще са ѝ нужни сериозни усилия, за да формира правителство.
Михаел Гросе-Брьомер от Християндемократическия съюз заяви, че партията все още има шанс да се присъедини към коалиционни правителства и в трите региона, но все пак призна: „Не беше лесна вечер“.
Социалдемократите – коалиционните партньори на Меркел, който силно подкрепят бежанските ѝ политики, се представиха дори по зле, оставайки на четвърто място след Алтернатива за Германия в Баден-Вюртемберг и Саксония-Анхалт. Партията успя да запази част от гордостта си в Райнланд-Пфалц, където с малко запазва властта, побеждавайки изгряващата политическа звезда на Християндемократическия съюз Джулия Кльокнер.
Слабо успокоение за Меркел е фактът, че и тримата водещи кандидати на Християндемократическия съюз се дистанцираха от канцлера по време на кампанията, подкрепяйки по-твърди бежански политики, например по-силен контрол върху германските граници. Техните изборни неуспехи може да се окажат от помощ за Меркел, когато трябва да отговори на скептиците в Християндемократическия съюз.
Меркел е изправена пред натиск от все по-недоволното германско общество и други страни членки на ЕС, като Австрия, които открито оспорват подхода ѝ на отворени граници, затваряйки своите.
Аргументите може да се засилят, докато Меркел и останалите лидери се подготвят за следващата среща на високо равнище в ЕС по миграцията по-късно тази седмица.
Ако предварителните резултати се окажат верни, Алтернатива за Германия сега ще бъде представлявана в 8 от общо 16 регионални парламента в страната.
В последния изблик на десницата в началото на 90-те години, също в резултат на имиграцията, Републиканската партия спечели 10,9% в Баден-Вюртемберг. По-късно партията замря заради вътрешни раздори и забавяне на имиграцията. Неонацистката NPD, най-известната сред крайните десни партии, отбеляза най-добрия си резултат на регионални избори през 2004 г. в Саксония с 9,7%.
Според последните резултати вотът за Християндемократите се е сринал с над 11% до 27% в Баден-Вюртембург, но отчита по-малко загуба на избиратели в Райнланд-Пфалц (с 2,8% до 32%) и Саксония-Анхалт (с 3,5% до 30%). Социалдемократите преминаха през очакваните загуби от около 10 процентни пункта в Баден-Вюртембург и Саксония-Анхалт, където подкрепата ѝ пада едва до 10% - вторите най-лоши изборни резултати в историята ѝ.
Отстъплението в комбинирания вот за Християндемократите и Социалдемократите, двете партии, които отдавна водят в Германия, може да сигнализира политическо разцепване, което означава, че по-малки партии, най-вече Зелените и либералната FDP, може да играят по-голяма роля в бъдещи коалиции.