fallback

Може ли британският референдум да предизвика "ефект на доминото"?

Повече от половината французи искат подобен референдум, висок е и делът на подкрепящите провеждането на допитване в Швеция и Германия

21:00 | 14.03.16 г. 12
Автор - снимка
Редактор

Повече от половината французи биха искали да се проведе референдум за членството на страната им в Европейския съюз (ЕС). Това показват резултатите от проучване, осъществeно от Университета в Единбург, съобщава онлайн изданието euractiv.com.

Това засилва опасенията, че референдумът във Великобритания ще предизвика „ефект на доминото“ и ще подкопае единството на ЕС, отбелязва изданието.

Университетът е изследвал общественото отношение към членството в ЕС в Германия, Франция, Полша, Испания, Ирландия и Швеция. Анкетирана е представителна извадка от 8 хил. души във всички страни. Единствено мнозинството французи (53%) заявяват, че подкрепят провеждането на подобен референдум в страната им.

В Швеция, Германия и Италия засега опозицията на референдум за членството в ЕС надделява, макар че делът на подкрепящите допитването е доста висок. В Швеция 49% от анкетираните подкрепят референдума, в Испания делът им достига 47%, а в Германия – 45%. В Полша и Ирландия евроскептиците са най-малко, съответно – 39% и 38%.

„Британският референдум дава ценен опит за евентуални други референдуми в Европа“, коментира Ананд Менон, преподавател по европейска политика в King’s College в Лондон. Той предупреждава обаче, че това може да има разрушителни ефекти.

Все пак делът на населението във Франция, което е готово веднага да подкрепи напускане на ЕС, не е толкова голям и достига 33%, отбелязва изданието. Около една пета от французите не са сигурни какъв отговор биха дали при евентуален референдум, а 45% са твърдо против излизане от съюза.

В Швеция 37 на сто от населението е готово веднага да подкрепи напускане на ЕС, а в Германия – 27%.

Авторите на изследването подчертават, че въпросът е комплексен и че високият дял на тези, които подкрепят провеждането на референдум, не означава автоматично, че се засилва влиянието на евроскептиците.

Данните сочат още, че във Франция и Швеция има и много хора, които смятат, че икономиката на Великобритания би била по-добре, ако страната напусне ЕС. Най-честият отговор, който посочват анкетираните. обаче е, че напускането на ЕС от Великобритания не е от съществено значение.

Още за Brexit можете да научите от видеото на Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:31 | 09.09.22 г.
fallback