Държавите от Европейския съюз (ЕС) ще обменят автоматично информация за данъчната дейност на мултинационалнине компании. Това предвиждат нови правила, подкрепени днес от финансовите министри на страните от блока, съобщава БТА.
Правилата целят да попречат на големите компании да избягват плащането на своя справедлив дял в държавните хазни, предава Ройтерс. Директивата трябва да получи одобрението и на Европейския парламент, както и на 28-те членки на съюза.
Директивата трябва да влезе в сила по-късно тази година. Тя е в отговор на нарастващите опасения около избягването на корпоративното данъчно облагане, което струва на обществеността в ЕС 70 млрд. евро годишно, според оценка на Европарламента.
"Днес постигнахме политическо споразумение за сътрудничество между данъчните администрации, докладване страна по страна. Това е част от работата ни по пакета срещу данъчното избягване", коментира холандският министър на финансите Йерун Дейселблум, който председателства министерската среща в Брюксел.
Предвижда се големите компании да бъдат задължени да разкриват данни за приходите, печалбата и данъците пред администрациите във всички държави от ЕС, в които имат дейност. След това данните ще се разменят между 28-те страни членки на съюза.
Очаква се правилата да бъдат официално приети до юни, посочи Дейселблум. Необходимо е единодушно одобрение от всички 28 страни в ЕС.
Еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси обмисля да предложи през следващите седмици още по-смели разпоредби, за да може данъчната информация на компаниите да бъде достъпна и за обществеността, а не само за държавната администрация.
Това е първият елемент от пакета предложения на Еврокомисията, който цели да укрепи правилата на ЕС за предотвратяване избягването на данъци от корпорациите, посочват от Съвета по финансовите въпроси на ЕС. Пакетът се основава на препоръките, одобрени от Организацията за икономическото сътрудничество и развитие (ОИСР) през есента на 2015 г.
Данъчното планиране на мултинационалните компании става все по-сложно през последните години. Корпорациите изместват облагаемата си печалба към държави с по-благоприятни данъчни режими, като така се възползват от техническите аспекти на данъчната система или на несъответствия между две или повече данъчни системи с цел намаляване или избягване плащането на данъци.