fallback

ЕК смята да централизира системата за предоставяне на убежище

Брюксел ще предложи създаването на специално бюро, което да поеме отговорността по всички въпроси за убежището и ще функционира като федерална агенция

10:17 | 07.03.16 г. 7

Брюксел ще предложи централизиране на системата за предоставяне на убежище в Европейския съюз (ЕС) като част от радикалната промяна на политиката за бежанците в отговор на безпрецедентната миграционна криза, съобщава Financial Times, като се позовава на документ на Европейската комисия (ЕК), с който разполага.

ЕК проучваше как може да промени правилата на блока за убежището, след като системата на практика блокира през миналата година заради подадените над 1,3 млн. молби през миналата година.

В момента действащата система предвижда търсещите убежище да подават молба в първата държава от блока, в която влязат. Това обаче неимоверно засили натиска върху Гърция и Италия.

Крахът за Договора от Дъблин обаче настъпи в момента, в който канцлерът на Германия Ангела Меркел реши да не спазва споразумението, което предизвика вълна от бежанци към страната ѝ.

ЕК предвижда да предложи създаването на специално бюро, което да поеме отговорността по всички въпроси за убежището. Специалната институция ще дава съвети на националните правителства и на практика ще функционира като федерална агенция, която ще обработва всички искания за убежище. Това обаче би означавало отстъпване на още суверенитет на Брюксел и промяна на Договора за ЕС, отбелязва изданието.

Великобритания обаче може и да не се присъедини към новата система, тъй като за нея действа изключение по юридическите и вътрешните въпроси, още повече, че Лондон се бори за друго изключение от правилата, което да позволи на правителството да прехвърли 12 хил. души към другите държави от ЕС.

ЕК ще предложи и два варианта за разпределение на бежанците. Първият предвижда бежанците да се разпределят между държавите от ЕС на квотен принцип, без значение къде са пристигнали първо, а вторият – да се запази статуквото и да се продължи с квотното разпределяне на хора от държавите, които са най-тежко ударени от бежанската вълна.

Междувременно НАТО, Турция и Гърция успяха да се договорят за операцията на Алианса в Егейско море, съобщава Ройтерс.

НАТО реши да започне мисията за наблюдение и задържане на мигранти в Егейско море на 11 февруари, когато се състоя заседанието на министрите на отбраната на държавите от ЕС, припомня информационната агенция.

Споразумението не само ще позволи на НАТО да оперира в международни води, но и в гръцки и турски териториални води. Това е ключово, за да може плавателните съдове да наблюдават най-често използваните пътища от имигрантите.

Не е ясно обаче доколко тази операция би повлияла за намаляването на имигрантския поток към Европа, защото корабите на Алианса ще предават данни за лодките на бежанците към бреговата охрана на Турция и Гърция. Плавателните съдове на НАТО няма да могат да задържат лодките, а само да спасяват бежанци, които са в опасност заради инциденти в морето. Спасените от корабите на Алианса ще бъдат връщани обратно в Турция.

НАТО и граничната агенция на ЕС Фронтекс са се договорили и за обмен на данни, както и на офицери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:24 | 10.09.22 г.
fallback