fallback

Франция отхвърли искане на Германия да затвори атомна централа на границата

Според Германия инцидент в АЕЦ "Фесенхайм" през 2014 г. е бил по-сериозен от съобщеното

20:55 | 04.03.16 г. 4

Френските власти защитиха безопасността на атомната централа във Фесенхайм, след като по-рано днес Германия поиска затварянето й, предаде Франс прес.

"Няма причина" за затваряне на съоръжението, заяви говорителка на Френската агенция за атомна безопасност.

АЕЦ "Фесенхайм" е най-старата атомна централа във Франция и е разположена близо до френско-германската граница, отбелязва AP.

Германският всекидневник Süddeutsche Zeitung и радио WDR съобщиха за поредица проблеми, възникнали през 2014 година, когато инженерите се опитали да отстранят малко изтичане на вода, което в крайна сметка доведе до спешно спиране на единия от двата реактора на централата.

Според германската страна инцидентът е бил по-сериозен от съобщеното.

Медиите цитират писмо от Френската агенция за атомна безопасност до ръководителя на АЕЦ "Фесенхайм" с подробности за инцидента.

Това не е първият случай или първияj проблем, за който знаем във връзка с този реактор, и затова министерството на околната среда настоява той да бъде спрян възможно най-скоро, заяви Щефан Хауфе, говорител на ведомството.

Тогава инцидентът е бил обсъден от френско-германска група за атомна безопасност и Берлин се е съгласил с оценката на Париж за сериозността на случилото се - степен "едно" по скала от нула до седем.

Германия обаче е обезпокоена от възрастта на реактора, който е в експлоатация от 1977 година, отбеляза Хауфе.

Френското правителство обяви миналата година, че ще затвори централата най-късно през 2018 година като част от плана да намали зависимостта на Франция от атомната енергия.

Според Хауфе обаче Берлин е получил смесени послания от Париж за затварянето, като според един от отговорите това няма да се случи, докато в експлоатация не влезе нова АЕЦ.

(БТА)  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:03 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още