„Банките, които се затрудняват да отчетат добра печалба в среда на ниски лихвени проценти, трябва да диверсифицират източниците си на приходи“, заяви Забине Лаутеншлегер, член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирана от Bloomberg.
„Не е моя задача да намеря жизнен бизнес модел за всяка банка, но диверсифицирани източници на приходи винаги са добро решение“, казва тя. „Виждате, че банките увеличават приходите от такси и че променят бизнес модела си към по-кратък матуритет, когато кредитират, така че да могат въведат промени бързо, когато лихвените проценти се променят отново“, допълва Лаутеншлегер.
ЕЦБ определи печалбите на банките за основен приоритет през 2016 г., след като финансовите институции се насочиха към по-рискови пазари в търсене на приходи заради слабия икономически растеж и продължителния период на ниски лихвени проценти.
Лаутеншлегер не коментира паричната политика на ЕЦБ. Марио Драги и екипът му се очаква да разширят програмата за стимули на следващото си заседание на 10 март и традиционно централните банкери не дават публични изяви в седмицата преди срещата.
Според Лаутеншлегер докато промените по отношение на рисковите инвестиции на банките са подкрепени от адекватно управление на риска, капитализация и ликвидност, няма проблем.
„Предприемането на рискове е част от бизнеса на банките. Не е работа на надзора да забранява на банките да предприемат рискове. Но те би трябвало да предприемат рискове, които могат да идентифицират, измерят и управляват адекватно“, казва Лаутеншлегер, която е вицепрезидент на звеното в ЕЦБ за банков надзор.
В този смисъл държавните облигации в баланса на банките стават обект на внимателно наблюдение от страна на регулаторите по света, тъй като на тях се гледа като на безрискови. Банката за международни разплащания казва, че това отношение е подвеждащо.
„Държавните облигации не бива да са с оценка нулев риск, просто защото са държавни“, казва Лаутеншлегер, която е бивш вицепрезидент на германската Бундесбанк. „Те трябва да са гарантирани с капитал, адекватен на риска, който крият. А и не бих изисквала само изпълнение на капиталовите условия, бих настоявала и за лимити при големи експозиции на държавни ценни книжа“, допълва тя.