Ангела Меркел рядко си позволява да свали гарда си публично. В навечерието на изключително важната среща на високо равнище на ЕС по бежанската криза и възможното излизане на Великобритания от съюза германският канцлер си позволи да направи именно това.
По време на вечеря в Хамбург миналия петък с британския министър-председател Дейвид Камерън и 400 други гости тя се пошегува за навика на европейските лидери да работят цяла нощ, за да намерят решение на трудни въпроси: „Не искам дори да си помислям колко часа ще успея да поспя в нощта между четвъртък до петък“.
Липсата на почивка обаче ще бъде последният ѝ проблем, коментира Financial Times. Неоспорим лидер на Европа само преди година – налагайки мнението си по всичко от последния спасителен пакет на Гърция до санкциите срещу Русия вследствие на конфликта в Украйна, Меркел ще пристигне в Брюксел, сблъсквайки се с най-враждебното си посрещане от 11 години на поста.
Тя е изолирана заради политиката си на отворените врати, с която приюти над 1 млн. бежанци, бягащи от войната в Сирия, само през миналата година.
Като лидер на страната, изградила следвоенната си идентичност на основата на европейската интеграция и като човек, израснал на разделена територия, Меркел ще направи много, за да запази Европейския съюз непокътнат.
Германското разочарование от ЕС обаче расте. Скорошно социологическо проучване показва, че подкрепата на германците за съюза се е понижила от 45% през май миналата година до 34% през ноември, а кризата доведе до разцепление и сред подкрепящите Меркел партии.
Макар че канцлерът си спечели обществено одобрение за политиката си на отворените врати, тази похвала така и не получи подкрепата на ЕС. С основни изключения като Австрия и Швеция останалите страни отказаха да последват Германия, приемайки бежанци. Изправени пред продължителен бежански наплив обаче, много от тях, включително Австрия и Швеция, наложиха ограничения.
И докато Меркел е обвинявана в „морален империализъм“ от унгарския министър-председател Виктор Орбан и в "отравяне на отношенията" от италианския премиер Матео Ренци, бежанците продължават да прииждат. Само през миналия месец в ЕС са пристигнали около 60 000 души, което все пак е по-малко от пика от 220 000 през октомври, но и 10 пъти повече от януари 2014 г. Очаква се вълната да се засили отново след края на зимата.
Преди това да се случи критиците на Меркел искат сериозен граничен контрол, национални бежански квоти и подсилени външни граници на ЕС. Канцлерът неколкократно заяви, че напливът трябва да бъде намален и подсили закона за ускоряване депортирането на лица, неотговарящи на условията за бежанец.
Тя обаче настоява, че проблемът не може да бъде решен чрез затваряне на националните граници, а изтласкването на мигрантите обратно към крехките балкански страни може да бъде унищожително.
Вместо това канцлерът се хвърли да полага усилия за постигането на мир в Сирия, да защитава идеята за по-силни външни граници, особено в Гърция - основна точка на влизане, стреми се към сделка с Турция – най-важната транзитна страна, и призовава за преразпределение на бежанците.
Партньорите ѝ от ЕС подкрепят мирно споразумение за Сирия, колкото и невъзможно да изглежда то. Но разцепленията по останалата част от плана са изключително дълбоки.