Европейската комисия (ЕК) ще прави предварителна оценка на междуправителствените договори в областта на енергетиката с цел да бъде гарантирана прозрачността на споразуменията и спазването на европейските правила. Това е записано в приетия от Брюксел пакет с мерки за подобряване на енергийната сигурност в ЕС.
Според предложението държавите от общността ще трябва да се съобразяват напълно със заключенията на ЕК относно договорите. С промяната Комисията ще може да оценява дали договорите на страните от ЕС за доставка на природен газ например отговарят на европейското законодателство в областта на конкуренцията.
От одобрените днес мерки става ясно още, че втечненият природен газ ще играе все по-голямо значение в стратегиите на Европейската комисия за гарантиране на доставките на суровината в ЕС.
В съобщението на Комисията се посочва, че ЕС е най-големият вносител на втечнен природен газ, но въпреки това в момента съществуват значителни регионални различия. ЕС успява да подсигури около половината от природния газ, който потребява, от местен добив. Останалите количества са внос - основно от Норвегия (30% от вноса), Русия (39%) и Алжир (13%). Втечнен газ в общността идва от Катар, Алжир и Нигерия, но представлява около 10% от общия внос на суровината.
Втечненият газ обаче се разглежда като една от алтернативите за европейския пазар. Затова и от ЕК предлагат няколко мерки, които да подобрят достъпа до суровината. Сред тях са изграждане на нужната инфраструктура, така че всички държави в ЕС да имат достъп до втечнен природен газ.
Пазарите в Северозападна Европа са свързани и конкурентни, но същото не може да се каже за Балтийските страни, Югозападна и Югоизточна Европа, както и централноевропейските региони, посочват от ЕК в своя анализ на ситуацията.
Припомняме, че газовата връзка, която България и Гърция се съгласиха да построят, също има връзка с плановете за разширяване на достъпа на втечнен газ в региона. Проектът все по-отчетливо се обвързва с изграждането на нов терминал за втечнен газ край Александруполис.
Другите мерки, които да подобрят ситуацията с газовите доставки в ЕС, са още и изграждането на вътрешен газов пазар, както и по-ефективно използване на газовите хранилища. Чрез тях ще бъде постигнато не само подобряване на достъпа до суровината, но и по-конкурентна цена, смятат от Брюксел. От ЕК предлагат още и нова стратегия за системите за отопление и охлаждане на сградите и промишлеността в ЕС. Те използват почти половината от енергията, потребявана в общността, и разчитат основно на изкопаеми горива, посочват от Брюксел. Ето защо е от решаващо значение да се обърне внимание на този сектор, ако ЕС иска да подобри своята независимост от външни доставчици.
Предложената стратегия за отоплението и охлаждането е съсредоточена върху премахването на пречките за декарбонизация в сградите и промишлеността.