600 млн. евро е поискал министърът на финансите на Австрия Ханс-Йорг Шелинг от Европейската комисия за покриване на разходите, свързани с приемане на допълнителен брой бежанци. Това съобщи говорител на министерството, предаде bTV като се позовава на информация на Ройтерс.
Австрия е предвидила в бюджета 35 000 бежанци годишно и разходи от 11 000 евро на човек. Страната обаче миналата година прие близо 90 000 души, е заявил Шелинг в писмо до ръководителя на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Относно миграционната криза е крайно време Комисията да се върне към нормалната си функция като независима институция, представляваща интересите на общността като цяло и да започне да действа като такава, посочва министърът в писмото, части от което са публикувани във в. "Курир".
В Амстердам днес се провежда неформално заседание на външните министри на ЕС по въпроса за мигрантите. Министрите обсъждат по-добри начини за защита на границите.
Преди началото на срещата върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Федерика Могерини коментира, че общността трябва да е единна пред проблема, а не да се разединява.
Гърция не успява да контролира хилядите мигранти, които преминават през нея от Турция към Западна Европа и сега някои европейски страни се опитват да помогнат на Македония да спре мигрантите на южната си граница, преди те да достигнат шенгенското пространство, припомня Асошиейтед прес.
"Ако Гърция не е готова или способна да защити Шенгенската зона и не приема помощ от ЕС, то тогава трябва да определим друга защитна линия, която очевидно е Македония и България", каза в Амстердам унгарският външен министър Петер Сиярто.
На срещата в Амстердам участва и външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу. Той коментира, че страната ще продължи с политиката си на отворени граници за бежанците. В същото време обаче на турско-сирийската граница има 20 хил. бежанци и все още няма яснота кога ще бъдат пуснати в Турция, допълва ТАСС.