Европейският съюз (ЕС) ще адаптира глобалните правила за банков капитал, за да облекчи бремето върху по-малките кредитори и да ги насърчи да инвестират повече в компании и инфраструктура, заяви еврокомисарят по финансовите въпроси Джонатан Хил в петък.
Това бележи отстъпление за Европа, която досега копираше правилата за банков капитал, написани от глобалния Базелски комитет, в европейското законодателство и ги прилагаше за всички кредитори, без значение от размера им.
Наскоро страни членки на ЕС, като Великобритания и Германия, призоваха за „по-пропорционален“ подход към по-малките кредитори, за да се облекчи регулаторното бреме - стъпка, която комисарят на ЕС по финансовите въпроси Джонатан Хил заяви в петък, че ще предприеме.
„Макар че все още има някои недовършени въпроси в Базелския комитет, искам да се насоча към период на по-голяма регулаторна стабилност в бъдеще. Бизнесът се нуждае от тази сигурност, за да може да планира и инвестира“, каза Хил в Лондон.
„Искам да прилагаме правила по начин, който взима предвид техните последици за европейския бизнес“, допълни той.
ЕС е критикуван от Базел заради отклоняването от някои от правилата му, но блокът твърди, че правилата са насочени към по-големи банки. В миналото САЩ са прилагали Базелските правила само спрямо големите кредитори.
Този подход ще доведе до законодателни предложения по-късно през годината за прилагане на глобални правила, които принуждават най-големите банки в света, например HSBC и BNP Paribas, да издават облигации, познати като TLAC, които могат да бъдат отписвани за привличането на средства, ако банките изпаднат в трудности.
„Това е начинът, по който ще подходя към въпроси като нетния коефициент на стабилно финансиране и коефициента на ливъридж“, добавя Хил, препращайки към две други Базелски правила, възприети на глобално ниво.
Хил каза, че ще проведе разговори с Европейския парламент и страните от ЕС – чиято подкрепа е нужна при промяна на законите, по предложението му „как да приложим тези правила по начин, който има смисъл за Европа“.
Той ще разглежда и възможностите за облекчаване на изискванията за отчетност на компаниите и намаляване на разходите за привеждане в съответствие.
„Искам да възприема по-пропорционален подход към по-малките банки и да разгледам по-внимателно дали има логика да имаме едни и същи изисквания за привеждане в съответствие за всички банки и всички бизнес модели“, каза Хил.
Той ще обмисли дали намаляването на капиталовите изисквания към банките, които инвестират в инфраструктура, ще насърчи дългосрочните инвестиции - стъпка, която вече се предприема от някои застрахователи в ЕС.
„Колкото за кредитирането на малки и средни предприятия, искам да проверя дали праговете, при които заемите се класират за по-ниски капиталови изисквания, са достатъчно високи“, добави той.
Сред целите на Хел е и да изглади различията в ЕС по отношение на начина, по който регулаторите позволяват изключения или твърде много гъвкавост на банките по някои капиталови изисквания, задача, която се проучва и от Европейската централна банка.
Повече по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria