fallback

Франкфурт е най-големият склад за злато за Бундесбанк

Германската централна банка разполага с 3381 тона злато – втория най-голям златен резерв в света след САЩ

21:26 | 27.01.16 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

И през 2015 г. германската централна банка (Бундесбанк) продължава да връща във Франкфурт голяма част от златните си резерви. През миналата година тя е върнала над 210 тона от златото си, което съхранява в чужбина, съобщи днес институцията, цитирана от AFP.

След кризата в еврозоната много германци искат златото на банката, което възлиза на около 3381 тона, да се пази в страната, а някои дори се питат дали то все още съществува. Това накара Бундесбанк неотдавна да публикува дълъг списък с местонахождението на златните кюлчета. 

Златните резерви на Германия се оценяват на около 130 милиарда долара - на второ място след златните резерви на САЩ и близо два пъти повече от резервите на Китай според Световния съвет по златото (ССЗ).

Малко над 40% от германските златни резерви, натрупани в следвоенните години, сега се съхраняват в Бундесбанк във Франкфурт. Почти същото количество се намира във Федералния резерв на САЩ.

„От края на миналата година с около 1403 тона Франкфурт е най-големият ни депозитар – преди Ню Йорк“, заяви Карл-Лудвиг Тиле, член на Управителния съвет на германската Бундесбанк.

Съхраняването на златни резерви в чужбина е наследство от система за валутно управление от Бретън Уудс, създадена след Втората световна война. Голяма част от ценния метал е останал в чужбина по време на Студената война.

Други 400 тона германско злато се пазят от Bank of England. Лондон и Ню Йорк са центрове за търговия със злато и при спешни случаи съхраняваното там злато може да бъде превърнато в британски лири или долари. 

Берлин ще изнесе златото си и от Париж до 2020 година - тогава половината от всичките му златни резерви ще бъдат съхранявани в германския финансов център - Франкфурт.

С публикуването на новата информация Бундесбанк реагира на критиките за липса на прозрачност, отбелязва германският телевизионен канал N-TV. Връщането на златото в границите на федералната република по всяка вероятност ще бъде свързано с големи разходи. Освен сигурността на транспортирането, скъпо ще бъде застраховането, пакетирането и самият транспорт на благородния метал. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:44 | 13.09.22 г.
fallback