Гърция отново беше заплашена, че може да бъде изключена от Шенгенското пространство, ако не ограничи потоците от бежанци, които навлизат в Европа през нейна територия. Това съобщава Ройтерс след първия ден от неформалната среща на министрите на вътрешните работи и правосъдието, която се провежда в Амстердам.
По време на разговорите министрите са поискали от Атина да засили контрола и да намали влизащите в Европа нелегални имигранти. Заседанието обаче е неофициално и решенията от него нямат правна сила.
Ройтерс припомня, че Гърция беше основият вход за повече от 1 млн. бежанци и мигранти в ЕС през 2015 г. Страната отдавна е критикувана, че не прави нищо, за да ограничи броя им, а дори и през зимните месеци броят на влизащите в Гърция имигранти намалява незначително.
Другите членки на ЕС посочват, че южната ни съседка е обещала да изгради пет центъра за бежанци, но до момента функционира само един (на о. Лесбос - б.ред.) Така гръцките власти позволяват на мигрантите да навлязат в ЕС, вместо да ги задържат в страната и да ги регистрират, каквото е първото изискване на Брюксел преди мигрантите да могат да продължат пътя си в границите на общността.
В същото време Гърция заявява, че броят на бежанците и мигрантите е такъв, че потокът не може да бъде управляван. Атина обвинява останалите държави от ЕС, че не предлагат реална помощ. И така Шенген, определян от редица лидери в общността като едно от най-големите постижения на Евросъюза, е поставен пред сериозни изпитания.
"Ако не можем да защитим външната за ЕС граница, гръцко - турската граница, тогава външната граница на Шенген ще се премести в Централна Европа", коментира австрийският вътрешен министър Йохана Микел-Лайтнер. Гърция трябва да увеличи ресурсите за защита и да приеме помощ, смята още тя.
Според шведския вътрешен министър Андерс Игеман пък вече сме закъснели за спасяването на Шенген. "Седем държави възстановиха граничния контрол", посочи той и призова да заработят центровете за бежанци не само в Гърция, но и в Италия.
Той също индиректно предупреди, че Атина може и да напусне Шенгенското споразумение: "Ако една държава не изпълнява своите задължения, ние ще ограничим връзката и с Шенгенската зона".
Гръцкият вътрешен министър не коментира нищо при влизането си на заседанието, но комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос е категоричен, че не се обсъжда изключването на страната от Шенген. Той посочи, че общността ще помогне на т.нар. "фронтови" държави да се справят по-добре със своите задължения.
Етиен Шнайдер, министър на вътрешните работи на Люксембург, също е против Гърция да бъде изгонена от Шенген.
Заседанието на министрите на вътрешните работи ще продължи и утре, 26 януари.
Темата за бежанската криза в ЕС можете да следите тук