fallback

Депутати искат от Меркел да притисне Драги за повишаване на лихвените проценти

Според много критици паричната политика нанася удари върху германските вложители и инвеститорите, търсещи по-малък риск

18:27 | 15.01.16 г. 8

Законодатели, подкрепящи германския канцлер Ангела Меркел, казват, че е време Европейската централна банка (ЕЦБ) да очертае стратегия за излизане от рекордно ниските лихвени проценти и именно Меркел трябва да каже на Марио Драги да направи това, съобщава Bloomberg.

Председателят на ЕЦБ има лична среща с Меркел в петък в Берлин, а германските банки, партията ѝ и ръководителят на Бундесбанк Йенс Вийдман искат от Драги да обясни как ще сложи край на количественото облекчаване.

Създадена, за да се справи с „икономическото неразположение“, докато дълговата криза на Европа се отдалечава, много критици смятат, че разхлабената политика нанася удари върху германските вложители и инвеститорите в търговия на дребно, които предпочитат по-малко рискови инвестиции.

„Вярвам, че канцлерът ясно ще представи опасенията, свързани с политиката на ЕЦБ, когато приеме Драги в канцлерството", казва Александър Радуан, член на финансовата комисия в германския парламент и депутат от партията на Меркел. "Тя трябва да помогне да се гарантира, че Европа разпознава ограниченията на политиката на централната банка“, казва той.

Макар че политиката на ЕЦБ е извън правомощията на Меркел, ниските разходи за заеми на 19-членната еврозона увеличават недоволството сред членовете на партията ѝ, чиято лоялност вече намалява заради спасителните заеми, предоставяни от еврозоната, и рекордния наплив на бежанци към Германия. Драги твърди, че програмата за изкупуване на облигации за 1,5 трлн. евро на централната банка е нужна, за да се възстанови инфлацията, и обещава още действия, ако цените не се вдигнат.

Това обаче не спира Волфганг Шойбле, финансов министър на Меркел от 2009 г. насам и един от съюзниците ѝ, публично да говори срещу ЕЦБ и да описва политиките ѝ като заплаха за финансовата стабилност. Паричната политика засили тенденцията към „преувеличение на финансовите пазари“, като ликвидността води до нервност, „която в момента се материализира в Китай“, каза Шойбле в Брюксел в четвъртък.

„Не отричам, че ниските лихвени проценти ни безпокоят“, казва Антйе Тилман, говорител по финансовата политика на партията на Меркел, в интервю. Германия може да се справи със среда на ниски лихвени проценти само в краткосрочен план „и затова се надявам това да се промени. Вярвам, че Драги знае, че очакваме това“, допълва Тилман.

Вийдман предупреди във вторник в Париж, че ниските лихвени проценти за по-дълъг период изстискват печалбата на банките и рискуват да доведат до финансови балони. Надзорниците ще следят внимателно банките, чиито печалби се сриват в средата на ниски лихвени проценти, заяви Феликс Хюфелд, председател на германския финансов надзор BaFin, същия ден във Франкфурт.

„Фактът, че лихвените проценти са изключително ниски от години все повече безпокои банките в Германия“, казва Хюфелд. Икономисти от Morgan Stanley, включително Елга Барч, заявиха, че не изключват повече облекчаване от ЕЦБ тази година, вероятно през юни или юли.

Подкрепата за водения от демократите на Меркел блок се понижи с 2 процентни пункта спрямо нивото преди две седмици до 37% на фона на нарастващите обществени опасения, че бежанците идват прекалено много за Германия, според резултатите от анкета на Infratest Dimap, представени по телевизия ARD. Социалдемократите, коалиционният партньор на Меркел, и Алтернатива за Германия, която иска да затвори границите на страната и е без места в парламента, печелят по 1 процентен пункт до съответно 25% и 10%.

Макар че признаците, че стимулите на ЕЦБ помагат за възстановяването на еврозоната, много от германските лидери са убедени, че централната банка е станала инструмент за политиците, които разчитат на евтин дълг, за да избегнат икономически реформи.

„Не виждам повишаване на лихвените проценти в еврозоната в средносрочен план, тъй като за разлика от Фед ЕЦБ е хваната в политически капан“, казва Карстен Линеман, ръководител на групата за малък бизнес в парламентарната група на Меркел. „Дългът в еврозоната продължава да се увеличава, въпреки драматично ниските лихвени проценти“, допълва той.

Германските банки са особено силно ударени, тъй като нетната лихвена печалба досега е най-големият източник на приходи, каза Михаел Кемер, генерален директор на Асоциацията на германските банки, пред журналисти в сряда в Берлин.

„Отваряйки паричните врати, ЕЦБ намали натиска, налагайки дисциплина сред банките и сред политиците, за да напреднат с реформите“, казва Кемер. „Това е негативната страна на политиката на ниски лихвени проценти“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:07 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още