Преди четири години в сенките на Бранденбургската врата в Берлин полският външен министър изрази позиция, която би се сторила немислима за предшествениците му, наречайки Германия „незаменимата страна“ на Европа, припомня Financial Times.
“Вероятно ще бъда първият полски външен министър в историята, който ще каже това, но ето: страхувам се от германската сила по-малко отколкото започвам да се страхувам от германската липса на действия“, каза Радослав Сикорски, който призова Берлин да спаси Европа от икономическия колапс.
През последните дни новото правителство на Полша ясно показа, че това усещане вече го няма.
Исторически разделени от конфликти и кръвопролития, но днес обединени от икономиката и политиката, Германия и Полша изградиха една от най-силните връзки в Европа през последното десетилетие.
При управлението на канцлера Ангела Мекрел и бившия министър-председател на Полша Доналд Туск, който приоритизира помирението под споделения флаг на ЕС, съседите се превърнаха надеждни партньори. Полша дължи 26% от износа си на Германия, повече от Италия, Испания, Франция и Обединеното кралство взети заедно, а и Германия бе неразделна част от избирането на Туск за председател на Европейския съвет през 2014 г., първата значима позиция на Полша в ЕС.
Но завръщането на властта в ръцете на консервативната националистическа партия "Право и справедливост" във Варшава и дългогодишното ѝ подозрение и презрение към Берлин е предизвиквателство за най-ценното международно партньорство на Полша и връзката, на която разчита голяма част от моста между Изтока и Запада в ЕС.
"Право и справедливост" има дълга история на враждебност към Берлин, отчасти за да зарадва по-националистически настроените си поддръжници. Затова когато политици родени в Германия поведоха критиките на ЕС срещу новия закон на Полша, който предоставя контрол на правителството над обществените медии, новата администрация реагира, припомняйки военни неправди нарушаващи дипломатическите норми, които стреснаха останалите европейски съюзници.
Министърът на правосъдието Збигнев Зиобро сравни заплахите на германските представители за възможни санкции на ЕС срещу Полша с нацистката окупация по време на Втората световна война, популярна метафора на "Право и справедливост", която се разпространява в популярната култура.
Wprost, популистко седмично списание, тази седмица постави на корицата си Ангела Меркел, подигравателно изобразена като Адолф Хитлер, заобиколена от германците Гюнтер Йотингер, заместник-председател на Европейската комисия, и Мартин Шулц, председател на Европейския парламент, в нацистки униформи със заглавието: „Отново искат да контролират Полша“.