Германия вече се опитва да ограничи броя на бежанците, които пресичат границите на страната, но министрите не успяват да се споразумеят и по този въпрос, пише онлайн изданието euractiv.com.
Министърът, който отговаря за помощта за развитие за трети държави, Герд Мюлер и вицеканцлерът и министър на икономиката Зигмар Габриел поведоха открит спор по предложението на Габриел да се спира помощта за държави, които отказват да приемат депортираните лица, търсещи убежище.
"Това предложение изобщо не е благоприятно”, коментира Мюлер пред Tagesspiegel.
“Ако отменим помощта за държави, които се нуждаят от нея, тогава ще създадем повече бежанци, които ще дойдат в Германия. Ние трябва да правим повече, а не по-малко”, допълва той.
В този смисъл самият Габриел само преди няколко седмици обяви съвместно с френския министър на икономиката фонд за кризисни състояния на стойност 10 млрд. евро.
Мюлер защитава идеята на премиера на Бавария Хорст Зеехофер за “таван” на броя на бежанците, които Германия може да приема на година, и подчертава, че “числото трябва значително да бъде намалено”.
В първите дни на новата година Германия е приела още 30 хил. души. През 2015 г. в страната са пристигнали повече от 1 млн. търсещи убежище, от които, според Мюлер, около 500 хил. души все още не са регистрирани и представляват риск пред сигурността.
Изданието посочва, че Европейският съюз (ЕС) значително увеличи бюджета си за международна помощ за тази година – с 35 на сто на годишна база. Най-голям дял от тези средства ще бъде похарчен за хуманитарна помощ с фокус върху Сирия, Ливан, Йордания, Турция, Ирак и Балканския полуостров, както и Украйна и Судан. Само на Турция са обещани 3 млрд. евро, за да спомогне за намаляването на бежанския поток към ЕС.
Безпокойство сред неправителствените организации обаче поражда неизвестността откъде ще дойдат допълнителните средства, които ЕС залага в бюджета си. Някои експерти изразяват опасенията си, че разширяването на помощите през тази година ще е за сметка на бюджета за 2017 г.