Поне 35 мултинационални компании, чиито имена не се уточняват, ще трябва да върнат 700 млн. евро, получени по обявена от ЕК за незаконна схема за данъчни облекчения в Белгия, съобщават от Европейската комисия (ЕК). Обезщетенията са оценени от Комисията като недопустима държавна помощ.
По схемата компании са получавали намаление на данъчната основа с между 50% и 90% под формата на отстъпка за свръхпечалба, за която се твърди, че е в резултат от това, че са част от мултинационална група. Облекчението се прилага от 2005 г. насам.
Данъчните власти в Белгия изчисляват свърхпечалбата като разликата между реализираната печалба и печалбата, която би получила компанията, ако хипотетично е самостоятелно дружество на пазара, а не част от мултинационална корпорация.
Предположението е, че мултинационалните компании реализират свръхпечалба в резултат от икономии от мащаба, заради репутацията им или изградените мрежи на доставка.
ЕК започна проверка по тази практика в началото на 2015 г. Според оценката тази схема се прилага за избран брой многонационални компании и поставя по-малките конкуренти, които не са част от голяма група, в неравностойно положение.
Многонационалните дружества, които са ползвали тази схема, са основно европейски компании.
"Съществуват много законни начини страните от ЕС да субсидират инвестициите, както и много основателни причини за инвестиране в ЕС", коментира комисарят по въпросите на конкуренцията в ЕС Маргрете Вестегер при обявяването на решението на ЕК по отношение на белгийската схема.
В момента ЕК води още три разследвания за допустимост на данъчни облекчения - за McDonald`s и Amazon в Люксембург и за Apple в Ирландия.