Със силни спадове на индексите приключи днешната сесия на европейските пазари заради опасенията за по-сериозно забавяне на китайската икономика. Акциите удължават най-лошото си начало на годината от 2000 г. насам, съобщава Bloomberg.
Регионалният индекс Stoxx Europe 600 финишира с понижение от 2,2% в края на сесията, като успя частично да компенсира по-дълбоките загуби от началото на деня заради решението на борсовия регулатор в Китай да отмени действието на механизма за защита.
Механизмът беше въведен от началото на тази година и предвиждаше 15-минутно прекъсване на борсовата сесия при спад на индексите от минимум 5 на сто и прекратяване на търговията за един ден при понижение от 7 на сто.
През тази седмица системата беше задействана два пъти – в понеделник, в първата за годината сесия на фондовите пазари, и днес. Анализатори предупредиха, че тя по-скоро създава паника, а не внася успокоение, и след отмяната на действието й индексите в Европа и САЩ се възстановиха частично от загубите.
В Германия водещият индекс DAX 30 се понижи с 2,29% до 9 980 пункта, като за първи път падна под психологическата граница от 10 хил. пункта от средата на октомври 2015 г. насам. Само за тази седмица индексът изтри над 7 на сто, тъй като публичните компании износителки в състава му имат сериозни експозиции към Китай.
Във Великобритания FTSE 100 изтри 1,97% до 5 954 пункта, а във Франция CAC 40 отписа 1,71% до 4 404 пункта.
Фондовите пазари по света днес реагираха негативно на решението на централната банка на Китай да продължи с обезценяването на юана. Институцията определи официален среден курс на националната валута на 6,5646 юана за долар, което е най-ниското равнище от март 2011 г. Курсът е и с 0,5 на сто по-нисък спрямо деня преди най-големия дневен спад от август миналата година, когато пазарите бяха разтърсени от обезценяването на валутата с 2%.
Все пак Пекин посочи, че няма основание за продължаващо обезценяване на юана, както и че китайската валута е била стабилна спрямо кошницата от валути през 2015 г.
Ходът на китайската централна банка обаче засили опасенията, че икономиката на страната е в по-лошо състояние от прогнозите.
Акциите на водещите германски производители на автомобили BMW и Daimler поевтиняха с почти 4 на сто заради опасенията около състоянието на икономиката на Китай. Пазарната оценка на Volkswagen AG изтри малко над 3%, като за седмицата досега понижението достига вече 14 на сто.
Акциите на производителите на луксозни стоки също пострадаха в днешната сесия заради опасенията около Китай. Отличиха се само акциите на производителя на бижута и търговец Pandora, които поскъпнаха с 4,5%. Компанията обяви, че възнамерява да открие между 200 и 300 нови магазина в периода до 2018 г., след като отчете 40% ръст на продажбите през 2015 г.